16.05.2005 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Štrasburk má první žaloby

Ve štrasburském sídle Evropského soudu pro lidská práva se začínají hromadit individuální stížnosti našich občanů na výsledky transformace zemědělských družstev v České republice. Podle iniciátora akce poslance ODS Miroslava Kučery má již sedm žádostí přidělené jednací číslo a další čtyři je dostanou v nejbližší době. Poslanec mluvil o dalších 225 podáních, z nichž, 105 připravují na cestu do Štrasburku právníci.

Ostatní on sám prověřuje tak, aby splňovaly všechny náležitosti. Jak uvedl, žádosti, které již má soud k dispozici, se týkají majetkových podílů z transformace zemědělských družstev za téměř devět milionů korun, dalších 19 milionů korun představuje majetek v druhé vlně žádostí. Stížnosti podávají lidé, kteří ponechali majetkové podíly z transformace zemědělských družstev po sedm let v nově vzniklém zemědělském subjektu a jejichž nároky plynoucí z těchto podílů nebyly dodnes vyrovnány. Kučera zdůraznil, že k tomuto kroku sáhli po vyčerpání všech možností o nápravu v ČR. Připustil, že zasílání stížností do Štrasburku není dobrou vizitkou pro stát: "Není to nic o popularizaci, ale o ztrátě kreditu ČR," uvedl s tím, že jde pokud žaloby uspějí, může to pro stát znamenat až miliardové částky na vyplacení náhrad. Jak připomněl, stížnosti jsou individuální a musí se týkat daného problému. Přestože podání na soud zpracovávají právníci, přijde stěžovatele pouze na pět tisíc korun, což jsou nejnutnější administrativní a další náklady. Lidé, kteří na stížnostech pracují, to dělají podle jeho slov ve svém volném čase. Podle zákona o transformaci družstev se majetek bývalých JZD, který šel do transformace, rozpočítal podle vloženého majetku, půdy a odpracovaných let. Oprávněným osobám dával zákon tři možnosti: vypočítaný majetkový podíl mohly vložit do transformací vzniklého zemědělského subjektu, po prohlášení, že zajistí hospodaření (ať již samy, nebo prostřednictvím někoho jiného) jim jej mělo družstvo vydat do 90 dní, dále mohly ponechat majetkový podíl v nově vzniklém zemědělském subjektu s tím, že budou po sedmi letech vyrovnáni. Transformační zákon č. 42/92 Sb. vyšel počátkem roku 1992. Valné hromady zemědělských družstev schvalující transformační projekt proběhly většinou od poloviny do konce téhož roku. Transformační podíly ponechané po sedm let v subjektech, které vznikly většinou v roce 1992, měly být tedy již dávno vyřešeny. Jak Kučera připomněl, zhruba do poloviny devadesátých let nevyplácelo ministerstvo zemědělství dotace těm subjektům, které se nevyrovnávaly s oprávněnými osobami z restituce i transformace. Od tohoto opatření však resort časem ustoupil.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 14MB (2.8% of 500MB)