13.03.2007 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Strava pro sportovce byla často klamavě značená

Doplňky stravy a potraviny pro zvláštní výživu sportovců obsahují často jiné látky, než je uvedeno na jejich obalech. Zjistila to kontrola, kterou Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) provedla od února do prosince minulého roku ve fitness centrech a specializovaných prodejnách pro sportovce. Uvedl to mluvčí SZPI Ivo Klemeš.

SZPI zkontrolovala v rámci akce 414 vzorků potravin od 155 prodejců. „V žádném ze vzorků nebyla při laboratorních rozborech zjištěna nepovolená anabolika. U jednoho z nich jsme však nalezli hormon progesteron, který v doplňku stravy nesměl být,“ řekl Klemeš.
Podstatně horší však byla situace ve značení, kdy byl spotřebitel klamán. Z 83 odebraných vzorků nevyhovělo 38 z hlediska obsahu látek deklarovaných na obalech výrobků. Například byl v některých případech značný rozdíl mezi údaji o aminokyselinách uvedených na obale a skutečným obsahem.
Ze 331 vzorků hodnocených z pohledu označování nevyhovělo 58 vzorků. Nejčastějším nedostatkem byla podle Klemeše absence údajů na obalech potravin v českém jazyce.
Inspekce v rámci kontrol uložila 90 zákazů uvádění do oběhu na 154 kusů potravin, přičemž 29 zákazů se týká výrobků domácích. Zbývající zákazy byly uloženy výrobkům z EU a výrobkům dovezených ze třetích zemí.
Obdobnou kontrolní akci provádí SZPI i v tomto roce. Má ale širší zaměření než loňské kontroly, dodal Klemeš.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down