Středočeští zemědělci už mají většinou zaseto, převažují pšenice, ječmen, řepka. Přibylo zemědělských ploch s plodinami vhodnými pro povinné zelené plochy, které mají zvýšit biologickou rozmanitost, bránit erozi, případně vázat dusík z půdy. Mezi takové plochy patří meze, pole nechaná ladem, ale i pole s vojtěškou, hrachem či jetelem. Většina středočeských zemědělců tak musela mírně upravit strukturu osívání.
Zemědělská společnost ZAS Bečváry, která hospodaří na 4500 hektarech na Kolínsku, nemusela letos podíl plodin měnit nijak zásadně, protože má i živočišnou výrobu a na 300 hektarech pěstuje vojtěšku. "Rozdíl ploch osetých pícninami je nižší zhruba o 30 hektarů oproti požadované ploše nutné na ozelenění," řekl manažer rostlinné výroby Václav Nedvěd. Společnost tak bude muset pro splnění podmínek zazelenit o asi 30 hektarů více než v minulých letech. Většinu plodin má už společnost zasetou, zbývá zasít kukuřici. Zhruba polovinu osetých ploch zabírají obilniny, řepka 11 procent. Na základě požadavku, který byl důsledkem nižší výkupní ceny cukru, letos klesl podíl ploch osetých cukrovou řepou. "Teď se bojíme, aby při aktuálním ochlazení nebyla poškozena mrazem," dodal Nedvěd. Naopak deštivé počasí manažer rostlinné výroby vítá, protože dosud trápilo oblast sucho, kdy srážek bylo zhruba o polovinu méně než ve stejném období v předchozích letech. Agronom společnosti DZV NOVA, která má sídlo v Bystřici u Benešova, Roman Lejček, uvedl, že i v této oblasti déšť pomohl, ale záleží na jeho intenzitě v dalších dnech, kdy by také mohl vyplavit zaseté plodiny či odplavit hnojivo. Společnost už má osetou většinu z více než 4900 hektarů obhospodařovaných ploch, zhruba čtvrtinu z nich zabírá ječmen a přibližně pětinu pšenice. Podmínky ozelenění zde splňují například plochami osetými jetelem. Aby dosáhli na dotace spojené s bílkovinnými plodinami, což je i hrách, bob, sója, lupina, jetel, vojtěška a jejich směsi s obilninami, bylo třeba změnit složení osiva na zelených plochách. "Museli jsme zhruba 150 hektarů osít namísto směsí jetelotrav pouze jetelem," uvedl Lejček. Dotace na bílkovinné plodiny mají podpořit udržení živočišné výroby, tyto plodiny slouží jako krmiva pro hospodářská zvířata. Jiří Hašek, který hospodaří v okolí Velké Dobré nedaleko Kladna, letos zasel na 244 hektarech půdy. Největší část, zhruba 100 hektarů osetých ploch, zabírá pšenice. Na plochách po 60 hektarech pěstuje řepku a ječmen, což je přibližně stejný rozsah ploch jako v minulém roce. "Abych splnil podmínky ozelenění, musel jsem oproti loňsku ubrat plochu hořčice, té je teď 15 hektarů, a přidat čtyři hektary hrachu," uvedl Hašek.
Podle Haška čekají větší změny zemědělce hlavně na podzim, kdy budou muset splnit další část zazelenění, ale zároveň do toho budou žně a setí běžných plodin. Ve Středočeském kraji bylo minulý rok sklizeno téměř 280 000 hektarů obilnin, což je zhruba pětina ploch zasetých obilnin v zemi, a 80 tisíc hektarů řepky. Sklizeň obilovin, která činila zhruba 1,8 milionu tun, byla mírně vyšší než v roce 2013.*