Středočeský kraj poskytne sdružení 205 hektarů u Milovic

Středočeský kraj poskytne společnosti Česká krajina na deset let 205 hektarů v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi na Nymbursku a Benátkami nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Rezervace pro velké kopytníky má celkovou rozlohu 240 hektarů, ochranáři žádali o další pozemky, aby nemuseli omezit počet zvířat. Kraj ale zpřísní podmínky výpůjčky a nedá organizaci další dotace, řekla novinářům hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Podle ředitele organizace Česká krajina Dalibora Dostála je poskytnutí pozemků prvním důležitým krokem k tomu, aby se stavy zvířat nemusely snižovat. Vyhráno podle něj zatím není, protože sdružení musí v krátkém období vyjednat dotace a stanoviska pro rozšíření projektu. Ochranáři počátkem srpna oznámili, že kvůli odkladu plánovaného rozšíření rezervace budou muset utratit nebo přestěhovat desítky zvířat. Podle Dostála se toto riziko nyní výrazně snížilo. Poukázal ale na to, že organizace je stále v časové tísni. "Musíme v rámci jednotek měsíců udělat to, co jsme u první etapy projektu zvládli za rok a půl. Bude záležet na konkrétních úřadech a konkrétních úřednících, jestli to půjde rychle, nebo jestli se ten proces někde zasekne," uvedl Dostál. Na pozemcích jsou stáda divokých koní, praturů a zubrů. "Rada zpřísnila podmínky a přeje si mít pravidelný přehled o tom, co se na pozemku děje a jakým způsobem se plní původní cíl. Původním záměrem nebyl chov koní, ale obnova původních rostlin a živočichů," řekla Pokorná Jermanová. Před uzavřením smlouvy musí podle kraje žadatel doložit plán udržitelnosti projektu, který podstoupí každých šest měsíců kontrolu. Takovou strategii chovu včetně regulace kraj žádal už v květnu, kdy půjčení pozemků rada kraje neschválila. Mezi podmínkami je například zákaz stavebních úprav kromě stavby plotů bez povolení kraje. Podle České krajiny je rozšíření rezervace schválené od roku 2016, krajští úředníci ale nestihli připravit příslušné smlouvy. Kraj pochybení odmítá, podle něj dosud neschválil pro Českou krajinu žádnou výpůjčku, která je navíc nenároková. Hejtmanka připomněla, že v posledních čtyřech letech kraj poskytl České krajině dotace 6,7 milionu korun. Žádné další dotace od kraje už Česká krajina podle Pokorné Jermanové nedostane.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down