Takzvaná zelená nafta neboli vratka daně za nakoupenou naftu pomůže i středočeským zemědělcům, nyní čekají na vyhodnocení svých žádostí celní správou. Peníze by jim mohly přijít v listopadu. Zemědělci by však více uvítali cílené a přímé přidělování peněz od státu. Řekl to předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Josef Stehlík, jenž má farmu v Chodouni na Berounsku. O vratku čtyřicetiprocentní části spotřební daně z pohonných hmot spotřebovaných při pracích mohou zemědělci žádat od 1. října, kdy začala platit novela zákona o spotřebních daních.
Farmáři v ČR by mohli od státu dostat letos zpět asi 1,2 miliardy korun, přibližně stejnou částku jako loni. Středočeští zemědělci by mohli získat zhruba sedminu částky, což by odpovídalo podílu středočeské rostlinné výroby na celostátní. Podle předsedy asociace zemědělci o zelenou naftu hojně žádají. Ve středních Čechách je více než 5000 zemědělských podniků, většina se zabývá rostlinnou výrobou. "Doufejme, že nebude ze strany celní správy požadavek na předkládání dalších dokumentů," uvedl Stehlík, který už nyní poukazuje na velkou administrativní zátěž při žádání o vrácení části daně. Jinou cestou by podle něj mohl být přepočet příspěvku na obdělávaný hektar nebo cílení na podporu chovu hospodářských zvířat.
Někteří zemědělci jsou spíše zastánci toho, aby peníze šly nějakou jinou cestou, cíleně na určitý problém v zemědělství. Mohly by pomáhat v jiných odvětvích, než je klasická rostlinná výroba, například v zelinářství, ovocnářství nebo chovu dobytka. "Nechceme ale říkat, že teď je to špatně, to bychom byli sami proti sobě, avšak dovedeme si představit lepší způsob použití těch peněz," dodal Stehlík.
Vláda Petra Nečase v roce 2012 v rámci úsporných opatření zelenou naftu nejprve úplně zrušila. Zemědělci pak na protest zpomalovali protestními jízdami strojů dopravu na silnicích. Nečasův kabinet následně své rozhodnutí zmírnil, ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunul a pro rok 2013 pouze snížil vratku z původních 60 na 40 procent. Ke konci loňského roku byla zelená nafta zrušena úplně.
Středočeští zemědělci při letošní sklizni zaznamenali rekordní výnosy zvláště u řepky, její výnos byl asi čtyři tuny na hektar, což je oproti minulému roku přibližně o půl tuny více. Až zhruba o tunu na hektar byly meziročně vyšší i výnosy pšenice a ječmene.
Ceny obilí oproti těm nasmlouvaným například před půl rokem klesly, ale protože letošní sklizeň byla nadprůměrná a zemědělci měli dobré výnosy, nižší výkupní ceny by je neměly poškodit. "Co se týká brambor, tam je situace horší, protože v obchodech jsou velkou konkurencí polské brambory a ani kvalita po letošním spíše vlhkém létě a podzimu není příliš dobrá," uvedl předseda. Výkupní ceny proto kolísaly.*