25.10.2022 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Střešní fotovoltaika na skladu Billy v Modleticích ušetří 4,5 milionu korun ročně

Kolem 4,5 milionu korun za elektrickou energii ušetří ročně firma Billa v centrálním skladu v Modleticích nedaleko Prahy díky střešní fotovoltaické elektrárně. Solární elektrárna o celkovém výkonu jeden megawatt (MW) vyrobí 1084 MWh elektřiny za rok a odhaduje se, že pokryje přibližně 22 procent spotřeby skladu. Společnost Billa představila jednu z největších střešních instalací v Česku, kterou zajišťovala společnost ČEZ ESCO, na dnešním setkání s novináři.

Billa do fotovoltaiky na skladu, který zásobuje zbožím všechny prodejny společnosti v ČR, investovala přes 19 milionů korun, přičemž 60 procent půjde z dotace operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Fotovoltaika nahradí až pětinu spotřeby skladu s chladicím zařízením o výkonu 1,5 MW, ve kterém musí být energií nepřetržitě napájeny stovky chladicích a mrazicích potravinových boxů. Billa uvedla, že touto fotovoltaikou ročně ušetří 527 tun oxidu uhličitého (CO2), pro jehož pohlcení by bylo potřeba zhruba 60 hektarů lesa. "Zavázali jsme se dosáhnout do roku 2040 uhlíkové neutrality ve všech našich provozech a do roku 2030 snížit emise CO2 o 30 procent. Vlastní bezemisní zdroje energie nás k tomuto cíli výrazně posunou. Je to dnes dvojnásob důležité," řekl Liam Casey, generální ředitel Billa ČR. Řetězec supermarketů Billa v Česku podle svého vyjádření za uplynulých deset let snížil spotřebu energií o 44 procent. Na střeše o velikosti 5300 metrů čtverečních je 1847 fotovoltaických panelů se sklonem 14 stupňů s orientací východ-západ. Jde o 200krát větší instalaci, než bývá na rodinných domech. Využity jsou velkoformátové panely, které jsou oproti těm klasickým přichycené ke střeše na vícero místech, aby se zabránilo jejich prohnutí, například vlivem sněhu. Fotovoltaika o poloviční velikosti a bateriové úložiště má vyrůst na další z hal společnosti Billa v Modleticích. Solární panely se připravují i na střechách prodejen, jako první jsou v plánu obchody v Berouně, Říčanech a Slaném.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down