07.12.2009 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stroje pro chemickou ochranu vinic

Posun v ekologickém cítění v podmínkách vinohradnictví směřuje v současnosti stále častěji k zavádění nových systémů pěstování, jejichž představiteli je integrovaná a biologická produkce, které preferují uplatňování progresivních agrotechnických zásahů šetrných k životnímu prostředí. Úspěšné provádění těchto zásahů se však v současných velkovýrobních podmínkách neobejde bez využití moderní mechanizace.

Výjimkou nejsou ani technologické postupy uplatňované při pěstování vinné révy, kde klíčovou roli sehrává chemická ochrana.
Chemická ochrana ve vinicích má v porovnání s ochranou polních plodin a zelenin řadu specifik, které se pak odráží v jejím technickém i organizačním zabezpečení. K odlišnostem lze zařadit především požadavek na průnik kapkového spektra do poměrně husté svisle rostoucí révové stěny.
Nejen z těchto důvodů se používají malé pracovní záběry – jedno, výjimečně dvě meziřadí při jednom průjezdu. Značná část vinic je situována do členitých a svahových terénů, což s sebou přináší použití nižších pracovních rychlostí a z důvodů krátkých řádků i časté otáčení soupravy. V konečném efektu se to projevuje sníženou výkonností.
Dalším specifikem je opakovaný pohyb soupravy ve stejných kolejových řádcích, který způsobuje rychlou degradaci půdní struktury se všemi důsledky. Lehčí nesené stroje utužují půdu v kolejových řádcích poněkud méně, ale dosahují výrazně nižší výkonnosti. Návěsné stroje vyžadují větší prostor pro otáčení, dosahují sice vyšší výkonnosti, ale zároveň způsobují vyšší utužení.
Nezanedbatelným požadavkem na strojní soupravy pro chemickou ochranu ve vinicích je používání traktoru s klimatizovanou, přetlakovou kabinou, neboť v hustě zapojeném porostu je enormně ohrožena obsluha soupravy.

Dva směry vývoje

Vývoj mechanizačních prostředků pro chemickou ochranu vinic se v posledních letech ubírá v zásadě dvěma směry. První je reprezentován snahou o snižování dávek postřikové kapaliny a o snižování úletu kapkového spektra, druhý představuje snahu o zvýšení výkonnosti strojů (strojních souprav).
Nejjednodušší systém představuje tunelový postřik (obr. 1). Postřiková kapalina je do porostu dopravována bez podpory vzduchu. Celé zařízení, které může být neseno na traktoru nebo na portálovém nosiči, je tvořeno nosným rámem, který nese nad řádkem záchytný tunel. Jeho pracovní výšku a šířku lze nastavit pomocí hydrauliky podle šířky listové stěny. Čelní a zadní část tunelu je opatřena pružnými pryžovými clonami. Kapalina, která neulpí na porostu, je zachycena na stěnách tunelu, po kterých stéká do záchytných žlábků. Z nich je pomocí čerpadla odváděna přes filtrační systém zpět do zásobní nádrže.
Vlastní aplikační zařízení tvoří dvojice nerezových trubek svisle uložených na vnitřních stěnách tunelu. Trubky jsou uloženy otočně a umožňují podle potřeby měnit směr kapek vystřikovaných z trysek umístěných na trubce.
Jiné řešení pro snížení úletu u tunelových rosičů (obr. 2) vyvinula např. firma CAFFINI. Záchytné clony stroje jsou osazeny vzduchovými tryskami. Proud vzduchu vycházející z trysek plní atomizační funkci a vytváří současně vzduchovou clonu, která zamezuje nežádoucímu úletu kapek do okolního prostředí. Ke zvýšení účinku zásahu je navíc vnitřní plocha clon doplněna o dvojici protilehlých bloků tvořených hliníkovými lamelami nastavenými v šikmém směru k ošetřovanému řádku. Lamely ovlivňují cirkulaci vzduchu uvnitř tunelu a napomáhají zpětnému vržení kapek postřikové kapaliny do porostu.
Zařízení s elektrostatickým nabíjením kapek jsou vybavena ventilátorem a elektrodami, které usměrňují pohyb letících kapek. Kapky unášené proudem vzduchu z ventilátoru procházejí přes elektrostatické pole mezi elektrodami a dopadají na listovou stěnu. Kapky, které se nezachytily na listech, jsou pak přitahovány k jiným elektrodám pravidelně rozmístěným na záchytné stěně (deska) a stékají po ní do záchytného žlábku, odkud jsou pomocí čerpadla odváděny do zásobní nádrže. Zařízení jsou konstrukčně jednoduchá, nekladou speciální požadavky na ventilátor, odpadá potřeba pryžových clon a k zachycení nabitých částic stačí deska s elektrodami.
Recyklační rosič s reflektorem vyžaduje usměrněný proud vzduchu, který je zabezpečen ventilátorem s tangenciální clonou. Důležitou částí je reflektor tvořený prohnutou, záchytnou pracovní plochou. Kapky postřikové kapaliny procházející listovou stěnou dopadají na plochu reflektoru. Část kapek se na ploše reflektoru tříští, je proudem vzduchu zpětně strhávána a usměrněna zpět na listovou stěnu. Zbývající část kapek ulpívá na ploše reflektoru, odkud stéká k jeho spodní hraně opatřené záchytným žlábkem. Hlavní výhodou tohoto zařízení je, že odražené kapky zvyšují pokryvnost listové stěny, a tím zesilují účinek zásahu.
Jednou z dalších cest k šetrné a hospodárné aplikaci je vybavení moderních strojů pro chemickou ochranu automatickou regulací dávkování. Automatická regulace upravuje vzájemný vztah průtoku kapaliny a rychlosti jízdy bez zásahu řidiče. Průtok kapaliny se reguluje pomocí servoventilů, zpravidla změnou tlaku tak, aby odchylka od nastavené dávky činila maximálně ± 5 %.
Využití prvků mikroelektroniky a optoelektroniky vede k vývoji systémů, které při absenci keře v ošetřovaném řádku samočinně vypínají příslušnou polovinu rámu, případně jednotlivé trysky. Révová stěna je sledována optickým čidlem, které reaguje na přítomnost zelené plochy v příslušných patrech révové stěny. Podle výšky porostu zajistí případné uzavření horních trysek na rámu rosiče, nebo při absenci keře vyřadí z činnosti všechny trysky. Uzavření je provedeno zpravidla pomocí magnetických ventilů.

Zvyšování výkonnosti

Zvyšování výkonnosti strojů (strojních souprav) je další cestou k zefektivnění ochranářských zásahů ve vinicích.
Nově vyvíjené konstrukční varianty rosičů se vyznačují zejména většími objemy nádrží na postřikovou kapalinu (často až 2000 l), jsou vybaveny přesnější a náročnější regulací dávkování aplikační kapaliny i proudu vzduchu a jsou konstruovány pro víceřádkovou aplikaci. Jejich aplikační ústrojí umožňují přesné cílení kapkového spektra s ohledem na výšku i hustotu porostu.
Názorným příkladem takového řešení jsou rosiče s aplikačním ústrojím uloženým na pracovním rámu (obr. 3, 4, 5). Ústrojí je tvořeno rosicími hubicemi spojenými širokými ohebnými vzduchovými kanály (potrubím) s ventilátorem. V rosicích hubicích jsou umístěny trysky. Každá hubice je na rámu směrově i výškově stavitelná. To umožňuje jejich optimální přizpůsobení výšce a šířce listové stěny. Díky této konstrukci jsou stroje schopné při jednom průjezdu meziřadím vinice ošetřit dva až tři řádky vinice (2 x 1,5 řádku). Jsou ověřovány také konstrukce umožňující současné ošetření pěti i více řádků při jednom průjezdu. Jejich využití lze předpokládat pouze u větších ploch s ideálními podmínkami pro průjezd.
Významný pokrok ve zvyšování výkonnosti při ochranářských zásazích představují konstrukce adaptérů pro chemickou ochranu k multifunkčním portálovým nosičům, které mají záběr 4 – 6 řádků. Další zvyšování pracovních záběrů v této oblasti ale naráží na komplikace při vyjíždění stroje z meziřadí vinic a jeho otáčení na okraji pozemku.
Multifunkční nosiče s adaptérem pro chemickou ochranu (obr. 6, 7, 8) představují nejmodernější techniku v chemické ochraně vinic. Společným konstrukčním znakem nosičů je portálový (mostový) rám na čtyřkolovém podvozku, který se pohybuje nad řádkem. To umožňuje jeho využití i ve velmi úzkých sponech (1 – 1,3 m), při vysoké stabilitě a dobré schopnosti udržení přímého směru jízdy.
Adaptér pro chemickou ochranu je nejčastěji konstruován jako čtyřřádkový se skládacím sklopným rámem. Velký objem zásobní nádrže (2 x 1000 – 1250 litrů) včetně kvalitně řešeného podvozku nosiče umožňuje dosáhnout denní výkonnosti 25 až 30 ha při vysoké kvalitě ošetření dané rozmístěním ventilátorů a dodržením stálé pracovní výšky rámu. Oboustranné rosicí hubice jsou vedeny středem každého meziřadí a révová stěna je ošetřována současně z obou stran. Ve srovnání se standardní traktorovou soupravou dosahující výkonnosti asi 5 ha za směnu představují tyto stroje náhradu 5 – 6 traktorových souprav. Předností je tu navíc rychlé provedení zásahu.
Z hlediska komfortu obsluhy a vhodnosti pro menší celky patří k moderním prostředkům také samojízdné rosiče (obr. 9). Tyto stroje jsou vybaveny dieselovými motory o výkonu 45 až 70 kW a zásobní nádrží o objemu 800 – 2000 l. Přetlaková kabina chrání obsluhu při zajištění potřebného komfortu. Stroje jsou vybaveny pro natáčení všech čtyř kol, takže dosahují poloměr otáčení 2,6 – 3,3 m. Stroje se vyznačují řešením axiálního ventilátoru tak, že umožňuje čelní nasávání vzduchu z prostoru mezi ventilátorem a nádrží, čímž se zamezuje přisávání vzduchu s kapkovým spektrem aplikované látky zezadu. Ve vinohradnických podmínkách ČR však nejsou, na rozdíl od vyspělých vinohradnických států, prozatím využívány. Tyto stroje jsou dodávány např. firmou TIFONE, CRF aj.

 

Klíčové informace

- Při provádění chemické ochrany ve vinicích dochází ke značným ztrátám postřikové kapaliny jejím nezachycením listovou plochou nebo úletem.
- Celoroční průměr ztrát postřikové kapaliny při chemické ochraně vinic činí přibližně 40 %.
- Pro snižování těchto ztrát jsou vyvíjeny systémy, jejichž cílem je omezení spotřeby postřikové kapaliny, což významně přispívá nejen ke snížení nákladů, ale také ke snížení zátěže životního prostředí.
- Základním principem všech zařízení je zachycení volných kapek postřikové kapaliny nebo jejich zpětné odražení do listové stěny.

 

Doc. Ing. Pavel Zemánek, Ph.D.
Doc. Ing. Patrik Burg, Ph.D.
Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně Zahradnická fakulta, Ústav zahradnické techniky, Lednice
Foto archiv autorů, prospekty výrobců

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down