06.10.2017 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stromem roku se stal ořešák z Kvasic na Kroměřížsku

Titul Strom roku 2017 získal zhruba 230 let starý ořešák z Kvasic na Kroměřížsku, který roste v tamním památkově chráněném zámeckém parku. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončila lípa U Obrázku z Tvrdonic na Břeclavsku, třetí v pořadí skončil strážný dub na Kabátě z Ústí nad Labem. Anketu pořádala již pošestnácté Nadace Partnerství. Její výsledky dnes vyhlásila v Brně v rámci mezinárodního filmového festivalu Ekofilm.

Celkový počet hlasů v anketě dosáhl více než 40.000, z toho vítězný ořešák obdržel přes 10.000 hlasů. Zájemci ho mohou najít v památkově chráněném zámeckém parku v Kvasicích. V obci kdysi působily významné šlechtické rody, jejichž majitelé se starali o rozkvět lesů, zahrad a parků. Pravděpodobně na přelomu 17. a 18. století zde vznikla barokní zahrada, na jejímž místě založil hrabě Lamberg v roce 1790 krajinářský park. Stáří stromu se tak odhaduje na zhruba 230 let. "Vzrostlý strom vzbuzoval velkou úctu u obyvatel a sklízí obdiv i v dnešní době. Rozměry stromu jsou opravdu úctyhodné, obvod kmene měří 672 centimetrů, výška 25 metrů a šíře koruny 32 metrů," uvedla za pořadatele v tiskové zprávě Anna Petříková, Od doby zpřístupnění parku veřejnosti se ořešák stal cílem častých duchovních návštěv lidí z Kvasic a okolí. Stromu hrozila zkáza, ke které přispěly i povodně v roce 1997, kdy byl park zaplaven do výše jednoho metru. Díky odbornému zásahu se strom znovu vzkřísil a je stále neodmyslitelnou ozdobou parku. V současné době obec zvažuje vybudování repliky kapličky v jeho blízkosti, která u něj kdysi stávala.

Rozhodovat o vítězi ankety bylo možné prostřednictvím dárcovských SMS a hlasovacích archů. Hlasování bylo zpoplatněné. Letošní výtěžek přesáhl 128 tisíc korun, ty organizátoři rozdělí mezi dvanáct finálových stromůpodle toho, kolik se pro každý strom podařilo nasbírat. Peníze se použijí k péči o stromy, úpravě jejich okolí nebo k výsadbě nových stromů.

Nadace letos obdržela 52 návrhů na Strom roku, dvanáct finalistů vybrala odborná porota. Ořešák z Kvasic jako vítěz národní ankety bude v únoru zastupovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský stromroku 2018.

Anketa Strom roku chce zvýšit zájem veřejnosti o městskou zeleň a přírodu a podle pořadatelů se to daří. Loni anketu vyhrála lípa z Lipky na Chrudimsku, ke které se váže mnoho pověstí. Říká se například, že pod ní tábořil Jan Žižka nebo že tam krátkou dobu pobýval Jan Amos Komenský. Její stáří se odhaduje na 800 let. Celkový počet hlasů v anketě loni dosáhl více než 175.000, z toho vítězná lípa obdržela přes 55.000 hlasů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down