Stromů kolem silnic na jihu Moravy loni ubylo

Stromů kolem silnic v Jihomoravském kraji podle neziskové organizace Arnika ubylo, silničáři jich pokáceli téměř 900 a vysadili zhruba 550. Obdobná situace je i ve většině ostatních krajů. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Arniky Jiří Kaňa. Organizace statistiky stromů u silnic zpracovává dlouhodobě.

Tři vykácené stromy podél cest v Jihomoravském kraji loni nahradily podle organizace dvě sazenice. "Stromy z české krajiny mizí, a není proto divu, že lidem kácení stále více vadí. Stromy nám pomáhají chladit vzduch a zadržovat vodu, což v době s extrémními výkyvy počasí potřebujeme jako sůl," uvedla Marcela Klemensová z Arniky.
Správa silnic v Jihomoravském kraji loni podle organizace loni pokácela 898 a vysadila 557 stromů, a to ne vždy na stejném místě. Napříč republikou je situace obdobná – 19 214 pokácených stromů kolem silnic nahradilo 12 085 sazenic, z nichž 37 procent silničáři vysázeli na místě kácení.
Sázení stromů kolem silnic loni převažovala nad kácením podle organizace jen v Libereckém, Středočeském a Ústeckém kraji. Jihomoravský kraj má poměr 1 : 1,6. Nejhůře je na tom podle organizace Zlínský kraj, kde silničáři loni vysázeli 136 stromů, ale pokáceli jich 967, tedy při poměru 1 : 7,1.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down