Studie řešení sucha na jižní Moravě

S velkým problémem sucha se potýká Jihomoravský kraj stejně jako Dolní Rakousko. Proto Ministerstvo životního prostředí společně s Ministerstvem zemědělství zpracují dvě studie, jejichž cílem je prozkoumat možnosti řešení sucha v Jihomoravském kraji a adaptace na klimatickou změnu. Informoval o tom ministr životního prostředí Petr Hladík na tiskové konferenci v Brně. Podle něj studie by měly být dokončeny v červnu příštího roku. Jejich přípravu koncem srpna schválila vláda.

Jedním z možných řešení je propojení řek Dunaj a Dyje

Hladík připomněl, že jedním z možných řešení je propojení řek Dunaj a Dyje, které by do oblasti Jihomoravského kraje přivedlo více vody. O této možnosti jedná Jihomoravský kraj i s představiteli z Dolního Rakouska. Ministerstva životního prostředí a zemědělství proto navrhla vládě zpracování studie s názvem Současné a očekávané trendy vodní bilance v povodí řeky Dyje a možnosti řešení. Hladík upozornil, že kanál, který by byl dlouhý zhruba 60 až 70 kilometrů, by nebyl megalomanskou stavbou jako kdysi plánovaný kanál Dunaj - Odra - Labe. Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich konstatoval, že sucho na jižní Moravě je obrovský problém. „Abychom ho zvládli vyřešit, potřebujeme, aby se zapojil i stát a některá řešení přesahují i hranice České republiky,“ řekl. Náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník doplnil, že Česká republika nyní jedná s rakouskou stranou, která by byla případným iniciátorem a realizátorem vodního kanálu Dunaj-Dyje. „A konkrétně Jihomoravský kraj o této problematice už debatuje s nejbližším sousedem, a tím je Dolní Rakousko. To má v souvislosti s řešením deficitu bilance vody v celém povodí řeky Dyje zpracovanou studii. Rakouskou stranou zvažované opatření k pokrytí rostoucí spotřeby na zavlažování v Dolním Rakousku a k řešení nedostatku vody v povodí by přitom bylo možné spojit s řešením nedostatku vody v Dyji i na české straně,“ dodal. Vědecký tajemník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR CzechGlobe Jiří Kolman informoval, že sucho v Podyjí, a to na české i rakouské straně, je způsobeno nejen dřívějším nástupem vegetační sezony, ale také vyššími teplotami, které vedou k vyššímu odparu rostlin pro jejich ochlazování. „Tento jev je důsledkem klimatických změn, které v posledních letech pozorujeme a které jsou v regionu markantní. Vyšší teploty nejen zvyšují odpar vody z rostlin, ale také z půdy, což dále zhoršuje situaci,“ podotkl. Podle ministra studie má přesně zjistit současný stav a očekávaný vývoj vodní bilance v povodí Dyje s ohledem na klimatické změny. „Ty se v této oblasti projevují snad nejvíce v rámci České republiky a způsobují tu velké problémy se suchem. Je potřeba přivést vodu do krajiny,“ prohlásil Hladík. Podle něj boj proti suchu je prioritou, na kterou je třeba se zaměřit. Spolupracujeme proto s dalšími organizacemi a hledáme možná řešení. „Vodní zdroje v povodí Dyje jsou již v současné klimatické situaci mimořádně napjaté, a je tedy nutné uvažovat výhledově o jejich potenciálním posílení,“ podotkl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down