Studie varuje před kontaminací ovoce a zeleniny pesticidy

Míra kontaminace nejjedovatějšími pesticidy u ovoce sklizeného v EU, stejně jako u zeleniny, v posledním desetiletí výrazně vzrostla. Uvádí se to ve studii, kterou zveřejnila skupina Pesticide Action Network Europe (PAN Europe).

Studie tvrdí, že evropští občané jsou vystaveni "dramatickému nárůstu" frekvence i intenzity výskytu zbytků pesticidů, tedy látek, kterých se nejčastěji v zemědělství užívá k prevenci chorob rostlin a k hubení plevele i živočišných škůdců.
Členské země EU přitom mají od roku 2011 povinnost používání 55 zvláště nebezpečných pesticidů postupně ukončit. "Tato zjištění odhalují neschopnost členských států prosazovat zákony týkající se ochrany spotřebitelů," konstatovala dnes skupina PAN Europe. Zvýšený výskyt pesticidů navíc podle ní jde přesně opačným směrem, než je cíl omezování pesticidů. "PAN Europe a členské organizace vyzývají k přímému zákazu 12 nejtoxičtějších pesticidů a úplné vyřazení všech 55 velmi nebezpečných pesticidů do roku 2030," napsala PAN Europe v dnešní tiskové zprávě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down