30.10.2006 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sucho dělá pěstitelům starosti

Suché počasí, které dosuc panovalo během letošního podzimu, dělá starosti pěstitelům, protože zaseté ozimé obiloviny často nemají dostatek vláhy, špatně rostou a jsou řídké. Úroda pro příští rok je zatím založena špatně, potvrdil Agrowebu prezident Agrární komory Jan Veleba.

"Nepřijde-li vláha, bude problém," uvedl s tím, že zemědělci by pak museli sít více jarních obilovin. Ozimá pšenice tvoří podstatnou část domácí produkce obilí, zpravidla přes polovinu. Dostatek vláhy měla podle Veleby pouze ozimá řepka. U ozimé pšenice, žita či tritikale je stav nepříznivý a porosty špatně vzcházejí. Existují přitom regionální rozdíly, ale kvalitních porostů je málo, uvedl prezident.
Obavy, že suché počasí poničí zaseté ozimy i řepku mají i zemědělci na střední Moravě. Na většině území tam totiž už déle než dva měsíce nepršelo. Po abnormálně suchém červenci tak následuje druhá vlna sucha.. Jak uvedl ředitel olomoucké Okresní agrární komory Miloš Porč na řadě míst v důsledku sucha ozimy vůbec nevzešly. Podle něj jsou ohroženy i mladé sady a chmelnice a pěstitelé očekávají i další škody. "Pokud přijdou mrazy na sucho, jsou ohroženy všechny stromy v sadech," uvedl Porč. Suché a teplé počasí také vytváří ideální podmínky pro hraboše. "Většinou se na podzim už kvůli plískanicím přestávají množit. Teď se množí pořád," podotkl ředitel olomoucké agrární komory.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down