Sucho letos není všude. Trápí zejména vegetaci ve východních Čechách a na střední a severní Moravě. Jak tvrdí odborníci, pokud se v zimě nedoplní zásoby vody, může se sucho znovu objevit příští rok. Problém zůstává u podzemních vod, kam se srážky tolik nedostanou.
Začátek roku byl relativně dobrý. Půda byla v povrchové vrstvě pro zemědělství dosycena, řekl Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Spolupracuje s portálem Intersucho.cz. Dozvuky loňského sucha se podle něj objevily začátkem července a srpna. To však již bylo o výnosech klíčových plodin, jako je pšenice, ječmen a řepka, které zabírají největší plochy, víceméně rozhodnuto, uvedl. Poslední vlna srážek pomáhá podle něj kukuřici, bramborám či cukrovce. Situace by se podle Trnky mohla negativně vyvinout v oblasti střední Moravy, v části Moravskoslezského a Zlínského kraje, ve východních Čechách a v některých regionech Českomoravské vrchoviny, kde deficit v hlubší vrstvě trvá. Nemělo by však jít o extrémy loňského roku.
Podle Jiřího Felčárka z Agrární komory ČR je relativně průměrný rok, přesto se ukazuje, že lokality, které mají dlouhodobě problémy se suchem, je mají i nyní – jižní Morava, Rakovnicko, Opavsko. Vody padá méně nebo v čase, kdy je plodinami málo využitelná. V některých regionech je podle něj půda přeschlá a nedokáže spadlou vláhu využít. Mnohem lépe na sucho a přísušky reagují trvalé porosty, ať už vinice, sady, nebo vojtěška, dodal Felčárek.
Díky srážkám bylo sucho na většině území přerušeno. Hlavně v půdě a ve vodních tocích, konstatoval náměstek pro hydrologii z Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka. I přes vzestupy podle něj neteče v řekách více vody, než je v tomto období obvyklé.
Všichni se však shodují, že by stát měl riziko sucha a jeho prevenci řešit. Vláda na konci července rozhodla, že zemědělci poškození loňským suchem získají jako kompenzaci 1,2 miliardy korun. Peníze by měli dostat v říjnu, tedy později než rok od samotného sucha.*