Sucho neovlivní množství ryb

Ani velké letošní sucho neohrozí produkci tržních ryb. Vyplývá to z kontrolních odlovů jihomoravských rybářů. Ryb by mělo být dostatek i na vánočním trhu, kdy je poptávka největší. Už dříve však vyvstal problém s plůdkovými rybami, který se projeví v budoucnu. Uvedli to ředitelé dvou největších jihomoravských chovatelů ryb Radek Čučka z Rybářství Hodonín a Roman Osička z Rybníkářství Pohořelice.

Osička předpokládá, že budou mít nejen očekávané množství, ale že ryby budou mít i dobrou kvalitu. Bude jich dost jak v kategorii výběr nad 2,5 kila, tak v první kategorii do 2,5 kila. Podle Čučky by měla být produkce na úrovni loňského roku. V Hodoníně očekávají standardní výlov.
Sucho se chovatelům podařilo v létě eliminovat do jisté míry provzdušňováním vody, růstu ryb napomohlo teplé září. Lokálně je však sucho postihlo. Pro Hodonínské je třetinou celkové chovné plochy z 1240 hektarů soustava Lednických rybníků. Tam rybáře sucho zasáhlo výrazně a výnosy budou nižší.
S výlovy již rybáři začali postupně v poslední zářijové dekádě a pokračovat budou do druhé půlky listopadu. Hlavní rybou je kapr, který tvoří až 90 procent produkce, zbytek tvoří tolstolobik, amur či dravci sumec, štika a candát.
Obě rybníkářství pořádají slavnostní výlov, první na rybníku Dvorský v Písečné u Lužic u Hodonína 20.-21. září, následující víkend se koná výlov rybníka Vrkoč u Pohořelic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *