14.06.2012 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sucho poškodilo pětinu ploch obilnin

Dlouhotrvající sucho poškodilo pětinu osevních ploch obilovin, informovala dnes Agrární komora ČR na základě republikového monitoringu škod. Očekávaný výpadek představuje zhruba půl milionu tun obilí. Pěstitelé tak přijdou v tržbách podle odhadu zhruba o dvě miliardy korun. Nejpostiženějším je Jihomoravský kraj, kde je poškozeno takřka 60 procent polí s obilím. Sucho patně sníží úrodu také u dalších plodin.

"Poslední deště, které přišly po vymetání obilovin, ve většině oblastech již nezlepší dva ze tří rozhodujících výnosových faktorů, a to počet klasů na ploše a počet zrn v klasu," uvedl Jan Záhorka z Agrární komory. Přestože zjišťování provedené okresními agrárními komorami k 5. červnu není úplné, očekávají agrárníci, že letošní sklizeň rozhodně nebude tak dobrá, jako loňská. Kromě ze 40 procent poškozených ploch základních obilovin na 270.000 hektarech totiž pěstitelé museli zaorat takřka 70.000 hektarů ozimů kvůli poškození mrazem. "Jedná se o největší rozsah škod za mnoho let," podotkl Záhorka. Sucho poškodilo také 30 procent osevních ploch ve Středočeském kraji, třetinu polí na Plzeňsku či čtvrtinu ploch v Olomouckém kraji.
V nejpostiženějších oblastech pokračovala v minulém týdnu zaorávka velmi řídkých a zasychajících porostů a setí náhradních obilovin. Po aktuálních deštích navíc napadají obiloviny virózy.
Zemědělci v Česku v roce 2011 sklidili 8,285 milionu tun obilí, což bylo o 20,5 procenta meziročně více. Loňský rok byl z hlediska úrody čtvrtým nejúspěšnějším rokem za 20 let.
Ještě více než obilná pole odnesly nedostatek vláhy plochy trvalých travních porostů a víceletých pícnin. "První seče jsou nižší ve výše poškozených oblastech o 15 až 20 procent, v nížinách o 50 až 70 procent," řekl Záhorka. Podle něj některé plochy nebylo možno sklidit vůbec. Například na Znojemsku snížilo sucho výnos u vojtěšky o 80 procent.
Výrazně poškozeny jsou také porosty kukuřice. Jen v Jihomoravském kraji bylo postiženo bezmála 35.000 hektarů této plodiny. Na Znojemsku očekávají až o polovinu nižší produkci kukuřice.
Postiženy suchem jsou i chmelnice, ovocně sady, ale také mák, luskoviny a slunečnice. V nejpostiženějších oblastech se očekává i výrazné snížení výnosů řepky.
Jak dnes ČTK potvrdil odborník na zemědělské pojištění Jiří Havelka z makléřské společnosti Renomia Agro, sucho patří mezi ta rizika, proti kterým se zemědělci v Česku nemohou pojistit. Tuzemští pěstitelé mají jinak v současnosti proti různým rizikům pojištěnu zhruba polovina plodin na orné půdě.
Již několik let se mluví o tom, že by mohl vzniknout fond těžko pojistitelných rizik pro zemědělce, do něhož by přispívali sami zemědělci, stát i pojišťovny. V případě škod, proti kterým se v současnosti farmáři nemohou pojistit, by farmářům škody byly kompenzovány z fondu. Dlouhodobá jednání však k zemědělci vytouženému vytvoření fondu zatím nevedla.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down