Sucho snížilo úrodu zeleniny o desetinu

Nebývalé sucho postihlo také pěstitele zeleniny. Meziročně klesne zhruba o deset procent. Na podzimní etapě výstavy ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků Flora Olomouc to oznámil předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman. Loni tuzemští profesionální pěstitelé zeleniny díky rozšíření pěstebních ploch a příznivému počasí podle odhadů unie sklidili 294 tisíc tun zeleniny, což je meziročně o šedesát procent více.

Na jižní a severní Moravě jsou podle Zemana výnosy mnohde nižší o dvacet až třicet procent. V ostatních oblastech ČR je úroda standardní nebo o něco lepší, dodal.
Zelenina se letos u nás pěstovala na 9500 hektarech polí, což je zhruba stejná plocha jako v roce 2011. V Česku podniká necelých pět stovek zelinářů, jejichž počet se po předchozím poklesu stabilizoval. Podle Zemana jsou na tom zelináři cenově letos o něco lépe než loni, kdy byl katastrofální rok kvůli panice kolem šíření nebezpečné bakterie Escherichium coli, která způsobila pád cen. Letos se ceny srovnaly, ale ještě nejsou na předloňské úrovni, podotkl Zeman.
Více než tři čtvrtiny vypěstované zeleniny se v ČR prodává prostřednictvím supermarketů a hypermarketů. Obchodní řetězce jsou podle Zemana tvrdými vyjednavači a když přijde řeč na cenu, tak jejich nákupčí často hrozí dovozem levnější zeleniny ze zahraničí, například Polska.
Drobní pěstitelé zeleniny se naopak většinou zaměřují na prodej ze dvora a na běžných i farmářských tržištích. Stále více se jich také zapojuje do systému bedýnkového prodeje zeleniny.
Nezanedbatelný je v Česku také podíl samozásobení domácností zeleninou, přestože s měnícím se životním stylem a celoroční nabídkou čerstvé zeleniny v obchodech klesá. Předloni tento podíl dosáhl 13,5 procenta z celkové produkce zeleniny, o rok dříve to bylo 14,5 procenta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *