Sucho trápilo chovatele ryb na jižní Moravě druhý rok po sobě

Druhý suchý rok dělal dvěma největším chovatelům ryb na jižní Moravě velké problémy, nicméně produkce tržních ryb ohrožená není. Maximálně budou ryby o něco menší, protože je nebylo možné v létě kvůli vysokým teplotám tak intenzivně dokrmovat. Voda však chyběla již druhý rok po sobě v plůdkových a násadových rybnících, některé byly zcela na suchu a rybáři už přemýšlejí o tom, co budou dělat v dalších letech, kdyby se sucho opakovalo, řekli ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička a ředitel Rybářství Hodonín Oldřich Pecha.

"Na suchu byly rybníky, které jsou závislé na vodě z malých toků, ale potřebnou vodnatost už nemají ani řeky, například Jihlava," řekl Osička. Celkově chybělo v rybnících až 40 procent vody.
Hodonínští už několik let doplňují vodu do některých rybníků čerpáním z hodonínské elektrárny, letos tato voda produkci zachránila. Odpadní vodu vedou 7,5 kilometru dlouhým potrubím. "Elektrárna vodu nemusí ochlazovat a my ji můžeme využít pro chov ryb. Za rok jsme takto přečerpali 1,5 milionu kubíků. Navíc to pomáhá i krajině, protože jinak by voda odtekla Moravou bez dalšího užitku z krajiny pryč," řekl Pecha. Podobný přivaděč vody má podnik ve středisku Dolní Benešov na severní Moravě.
Výlovy tržních ryb v těchto dnech postupně začínají a dosud je obtížné odhadovat, jak velký výlov bude. Neměl by se však podstatně lišit od let minulých. Ani jeden z podniků nechce měnit cenu a předpokládá, že pokud ji zvýší, bude to maximálně o koruny na kilogram. Za kolik se bude ryba prodávat u konečných prodejců, už ale neovlivní.
Hodonínské chovatele letos postihl kvůli horkému a suchému létu také úhyn několika tun ryb v rybníku Nesyt, který je největší na Moravě. "Ztrátu v hospodaření určitě pocítíme, ale naštěstí máme další chovné rybníky," uvedl Pecha.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down