Sucho způsobuje problémy s krmivy ve Francii, Velké Británii či Švédsku

Letní sucho zřejmě způsobí velké problémy evropským chovatelům dobytka. Extrémně nízké srážkové úhrny by mohly mít za následek masivní nedostatek krmiva pro hospodářská zvířata. Týká se to Francie, Velké Británie, Německa nebo Švédska. "Naše krávy žijí od poloviny července o seně sklizeném v červnu, víc trávy už není," řekl zemědělec z východu Francie Jean-Guillaume Hannequin.

Podle pracovníka předního odborového sdružení FNSEA Patricka Bénézita je situace ve Francii srovnatelná s rekordní vlnou veder z roku 2003. "Na mnoha místech, včetně Francouzského středohoří, tedy vodojemu Francie, na druhou senoseč nedošlo, je to velmi znepokojivé," řekl.
Podobně je na tom třeba Švédsko, které podle federace zemědělců (LRF) zažívá nejhorší krizi za více než 50 let. Hlavní ekonom tamní vládní agentury pro zemědělství Harald Svensson předpovídá, že nedostatek krmiva se začne projevovat v zimě. "Většina zemědělců v létě krmila zvířata z rezerv, které byly určeny na zimu," řekl.
Ani velká Británie ale v současné době nenaplňuje idylické představy zvlněné zelené krajiny. Kvůli nedostatku trávy tam výrazně klesla produkce mléka. V Dolním Sasku, které patří k nejvýznamnějším zemědělským regionům Německa, rovněž panuje nervozita ohledně produkce krmiv. Ta je nyní oproti průměrnému roku o 40 procent nižší.
Při rostoucích cenách krmiv se hospodářská zvířata posílají na jatka dřív, než bývá zvykem. Například Velká Británie v červenci zaznamenala meziroční nárůst počtu porážek skotu o 18 procent. Řada chovatelů ve Francii, kde má na porážky prakticky monopol skupina Bigard, se obává, že situace povede k propadu výkupních cen. "Máme strach, že využijí sucho, aby naše zvířata kupovali ještě levněji, ačkoli už teď máme co dělat, abychom vyžili," řekl agentuře AFP jeden z nich, který si ale přál zůstat v anonymitě.
Kvůli cenám krmiv také zřejmě bude dražší výroba mléka. Evropská komise (EK) v reakci na současný vývoj slíbila zemědělcům jak finanční, tak legislativní podporu. Například švédská vláda už ve snaze zabránit hromadnému posílání zvířat na jatka uvolnila finanční pomoc na nákup krmiv o objemu v přepočtu tří miliard korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down