10.07.2017 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šumavský park bude zkoumat, co návštěvníky nejvíc láká

Národní park (NP) Šumava, který loni navštívily přes dva miliony lidí, začne v září zkoumat, co jeho návštěvníky nejvíc láká. Průzkum potrvá tři roky, první dílčí čísla bude mít park na konci roku 2018. Návštěvnost NP Šumava v posledních pěti letech stoupá meziročně až o 20 procent. Uvedl to mluvčí parku Jan Dvořák. Podle stejné metodiky se bude v budoucnu zjišťovat i zájem návštěvníků v Krkonošském národním parku (KRNAP), v národních parcích České Švýcarsko a Podyjí.

Jde o projekt za 18 milionů korun, na němž NP Šumava spolupracuje s německým Národním parkem Bavorský les. Cílem je získat data o množství návštěvníků a důvodech, proč do parku jezdí. Na území NP Šumava budou až desítky sčítačů, které přesněji vyhodnotí návštěvnost vybraných míst. Monitoring začne v září, potrvá tři roky, z toho dva se bude sčítat a třetí rok analyzovat data. Na konci roku 2018 získá NP Šumava první dílčí výsledky. "Budeme mít nová sčítací zařízení přímo v terénu a dělat různé ankety mezi lidmi," řekl Dvořák. Nyní NP Šumava dokončuje výběrová řízení na dodavatele sčítačů, přijal dva zaměstnance a překládá materiály z němčiny, neboť průzkum vychází z podobného monitoringu v Bavorském lese.

"Řekne nám to jasnější číslo, kolik lidí do Národního parku Šumava jezdí. A zjistíme, co chtějí. Proč sem jezdí, jestli za atrakcemi, za přírodou, do divočiny, co si přejí - jestli více atrakcí, nebo naopak více nerušené přírody, jestli jim vadí bezzásahovost v našem parku. A budou to věci použitelné i pro lidi, kteří v národním parku podnikají. Zjistíme chutě návštěvníků," řekl Dvořák.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down