Šumavský pivovar ve Vimperku loni zvýšil výrobu piva o 25 procent. Výstav byl 500 hektolitrů. Rodinná firma, kterou provozují manželé Hojdarovi, dodává pivo i podnikům Zdeňka Pohlreicha v Praze. Loni navázal pivovar spolupráci s minipivovarem v Austrálii, kde uvařili první várku, na český trh uvádí i australská svrchně kvašená piva nazývaná ale. Řekl to jednatel Ivan Hojdar. Pivo vaří devět let, začínali na výstavu 140 hektolitrů. Pivovar letos zvítězil v jihočeském kole soutěže Firma roku. Vaří 17 druhů piv, většinu prodejů tvoří tři z nich: světlá jedenáctka, polotmavá dvanáctka a tmavá třináctka.
Polovinu produkce prodá na Šumavě, druhou v Praze. Firma, kterou vlastní Hojdar s manželkou, má obrat pět milionů korun a dosud navařila 1242 várek piva. Manželé chtěli obnovit tradici vaření piva ve Vimperku a zkusit podnikat po 12 letech práce v nadnárodních firmách. Ve městě byly dva pivovary, druhý z nich přestal vařit v roce 1967. Hojdar žil do 30 let v Praze. "Nám se líbila Šumava. Každý Čech má rád pivo, my jsme hledali něco, kde by podnikání mělo ještě jiný rozměr, než aby vydělávalo peníze, aby to bylo obnovení tradice. Bydlíme na Novém Světě u Borových Lad, to jsou taky bývalé Sudety, a nás historie dost zajímá," řekl Hojdar, absolvent stavební fakulty ČVUT. Jeho předkové žili několik set let v jižních Čechách, v 50. letech 20. století museli za komunismu z kraje odejít. Otec se narodil v Táboře, dědeček v Písku, kořeny má rod u Netolic.
Šumavský pivovar se čtyřmi zaměstnanci sídlí v měšťanském domě ze 16. století. Funguje bez dotací, do technologií dosud investoval tři mil. Kč. S výstavem je Hojdar spokojený. "Máme využité kapacity na 90 procent, umožňuje nám to udělat nové pivo, trošku si s tím pohrát a jsme schopni dodržet kvalitu. Je to trvale udržitelný strop," řekl.*