Šuráň bude další tři roky prezidentem svazu minipivovarů

Prezidentem Českomoravského svazu minipivovarů bude i na další tři roky Jan Šuráň. Obhájil svůj post na víkendové valné hromadě svazu, sdělil dnes svaz v tiskové zprávě. Novým viceprezidentem svazu se stal Martin Hájek z Pacovských strojíren, který ve funkci nahradil Jana Kočku z "létajícího" pivovaru Nomád. V současnosti má svaz 120 činných členů a 14 přispívajících.

Činní členové svazu jsou samotní výrobci piva, přispívající členové pak osoby, jejichž podnikatelská nebo zájmová činnost navazuje na výrobu piva nebo sladu. Létající neboli kočovné pivovary nemají svou vlastní varnu, pivo vyrábí v jiných pivovarech. Podle Šuráně počet minipivovarů v ČR dlouhodobě roste, přibývá jich zhruba padesátka ročně. V současnosti jich je již kolem 350. Pivo z minipivovarů zabírá zhruba dvě procenta českého trhu, odhadl dříve Šuráň. To podle něj dokazuje i zájem o degustační soutěž Jarní cena českých sládků, ve které letos vyhrál Zámecký pivovar Frýdlant. Loni to byl ležák Holendr ze stejnojmenného minipivovaru z Valašského Meziříčí. Letos porota v 11. ročníku soutěže vybírala z 614 vzorků piva ze 144 pivovarů. Před rokem soutěžilo 516 vzorků ze 124 pivovarů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down