Svatomartinského letos přišlo na trh 2,46 milionu lahví, jde o nový rekord

Počet vín prodávaných letos pod značkou Svatomartinské je dosud nejvyšší v historii. Vinařský fond upřesnil počet lahví, které vinaři připravili k prodeji, na 2,46 milionu, podle předběžného odhadu to mělo být 2,35 milionu lahví. Dosavadní rekord 2,34 milionu lahví z loňského roku se tak svatomartinskému vínu podařilo překonat. Vinařský fond, který značku vlastní a každoročně ji vybraným vínům propůjčuje, o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

"Překonání dosud nejsilnějšího ročníku 2021, tedy už není jen symbolické, ale jedná se opravdu o jeho výrazné překročení. Každopádně i přes tato optimistická čísla jde především o to, co svatomartinské víno symbolizuje a jaké místo si ve zvycích našich spoluobčanů za ty roky vytvořilo," uvedl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Značka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond, který ochrannou známku vinařům každoročně propůjčuje. V prvním roce bylo v prodeji 125 000 lahví vín označených jako Svatomartinské, počet ale každým rokem rychle rostl. Počet lahví na trhu přesáhl milion v roce 2009, hranice dvou milionů dosáhl v roce 2014, o rok později jich bylo 2,3 milionu. Pak se počet lahví na trhu na několik let ustálil, v covidovém roce 2020 klesl pod dva miliony, aby se v roce 2021 dostal na rekordních 2,34 milionu.

Svatomartinským slavnostem, oslavám a dalším akcím přál kalendář, když svátek svatého Martina připadl na pátek. Řada měst i restaurací ale svatomartinskou nabídku protáhla i do dalšího týdne.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down