06.01.2005 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svaz chce dorovnat přímé platby z úspory na platech policistů

K otázce dorovnání přímých plateb zemědělcům do šedesáti procent toho, co dostávají farmáři v patnácti starých členských zemích Evropské unie, se připravuje jednání za účasti premiéra Stanislava Grosse, uvedl předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba. Svaz navrhuje, aby se část z chybějících 2,5 miliardy korun vzala z vládní rezervy, která vznikla úsporou na platech policistů.

Podle ministra zemědělství Jaroslava Palase přesáhnou přímé platby zemědělcům padesát procent částky, kterou dostávají farmáři v patnácti starých členských zemí Evropské unie. Třicetiprocentní unijní podpory se bude ministerstvo snažit přiblížit hranici šedesáti procent, která byla dojednána s EU. Ministerstvo zemědělství má v rozpočtu peníze na dorovnání podpor zhruba na 48 procent. Do 60 procent chybí 2,5 miliardy korun, vyčíslil Palas.
Chybějící sumu 2,5 miliardy Kč chce Palas vzít z mimorozpočtových zdrojů. Nemůže ji použít celou, protože část z těchto prostředků bude nutné použít na dotace do vodního hospodářství, které nejsou dostatečně kryté,m sdělil Palas.
Celkové podpory pro zemědělství by měly letos vzrůst na 28,6 miliardy korun z loňských přibližně 22 miliard. Největší část budou tvořit právě přímé platby z EU, které překročí osm miliard korun. Národní dorovnání by mělo činit nejméně pět miliard korun. Zhruba sedm miliard budou moci hospodáři čerpat z Horizontálního plánu rozvoje venkova. Další peníze jim nabízí operační program, z nějž plynou peníze evropských strukturálních fondů. Nemalou část financí přinesou i národní podpory.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down