Svaz obchodu kritizuje novelu zákona o tržní síle, zvýhodňuje prý Agrofert

Finální podoba novely zákona o významné tržní síle zvýhodňuje podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) holding Agrofert. Novelu schválila v pátek Poslanecká sněmovna. Podle prezidenta svazu Tomáše Prouzy na poslední chvíli prosazené pozměňovací návrhy poslanců hnutí ANO směřují proti původnímu záměru zákona, který má chránit menší firmy před tržní silou větších společností. Svaz to uvedl v tiskové zprávě. Poslanec ANO Jaroslav Faltýnek sdělil, že původně novela naopak nahrávala obchodním řetězcům. 

Postup ministra zemědělství Zdeňka Nekuly při přípravě zákona označil Prouza za poloutajovaný. "Jeho úzká spolupráce s Jaroslavem Faltýnkem působí, jako by se pan ministr stal zaměstnancem Agrofertu. Ministrem Nekulou a Jaroslavem Faltýnkem protlačené pozměňovací návrhy znamenají, že Agrofert bude vyjmut z byrokratické regulace zákona o významné tržní síle, takže odběratelé budou motivováni k tomu, aby jednoduše obchodovali s Agrofertem místo toho, aby uzavírali složité smlouvy s menšími dodavateli," uvedl. "Koncern Agrofert vždy podniká v souladu se zákonem a jsme připraveni se řídit i tímto novým právním předpisem, přestože očekáváme i pro nás nárůst administrativy," sdělil k novele mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.

Podle zákona mají nově mít významnou tržní sílu podniky s obratem od dvou milionů eur, tedy asi 50 milionů korun za poslední účetní rok. Podle poslaneckého pozměňovacího návrhu  bude mít významnou tržní sílu i takový odběratel, jehož roční obrat v tuzemsku přesáhne pět miliard korun. Významnou tržní sílu bude mít i odběratel s obratem do pěti miliard, pokud je ovládanou osobou a pokud jeho obrat společně s obratem ovládající osoby přesáhne pět miliard.

Ministr Nekula řekl, že novela zákona přispěje ke zprůhlednění celého trhu s potravinami, což je zásadní pro všechny spotřebitele. Uvedl, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže bude moci posuzovat aktivity mnohem většího množství subjektů, protože doposud mohl sledovat pouze 12 největších firem, nově se má podle ministra zákon týkat zhruba 800 podniků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down