Svaz ochránců přírody vykoupil rekordní počet pozemků v cenných lokalitách

Rekordní množství cenných míst, která potřebují péči, letos na jaře vykoupil Český svaz ochránců přírody (ČSOP). V rámci kampaně Místo pro přírodu získal 26 pozemků či jejich částí, o celkové výměře téměř 10 hektarů. Je to největší nákup za tak krátkou dobu od založení veřejné sbírky v roce 2003. Pozemky svaz koupil od 12 vlastníků na šesti lokalitách. Za ČSOP o tom informoval Jan Moravec. Cenu neuvedl.

"Velký dík patří dárcům veřejné sbírky Místo pro přírodu, bez jejichž finančních darů by výkupy nebyly možné, ale i lidem z místních pozemkových spolků, na nichž převážně leží tíha vyjednávání výkupů s vlastníky a pak i následná péče o vykoupené pozemky," uvedli zástupci spolku.
ČSOP má nově například pozemek v lokalitě Horky na Kounicku. Podle svazu místo nemá žádnou zvláštní ochranu, přestože se tam vyskytuje řada zajímavých rostlin a hmyzu. Na jaře zde například rozkvétají ledence, na podzim kriticky ohrožené hořečky. Z motýlů zde poletují zlatohlávci či výrazný přástevník starčkový.
Svaz také nakoupil dva pozemky v údolí Dobré hory nedaleko jihomoravského Kněždubu. Ochránci chtějí v oblasti obnovit louky a sady. Poblíž nedávno vykoupili i louku na svazích kopce Traviska – území navazující na národní přírodní rezervaci Čertoryje, známý komplex bělokarpatských květnatých luk. "Díky patnáctileté péči pozemkového spolku má tato lokalita, ve 2. polovině 20. století v důsledku nehospodaření zarostlá náletovými dřevinami, obdobný charakter jako přilehlá rezervace. Doposud zde probíhala péče na základě smluv s vlastníky pozemků, aktuálně byl první pozemek o výměře 0,2 ha vykoupen," popsali zástupci ochranářů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down