Svaz: Přes dvě pětiny pivovarů se bojí odlivu hostů z hospod kvůli zvýšení DPH

Více než dvě pětiny pivovarů se podle průzkumu Českého svazu pivovarů a sladoven obávají odlivu hostů z restaurací a hospod kvůli zvyšování DPH. Obavy mají ze zavírání zejména vesnických hospod. Zároveň 73 procent pivovarů očekává negativní dopad na zaměstnanost v pivovarnictví. Svaz to uvedl v tiskové zprávě. Vláda ve svém konsolidačním balíčku chce všechny nápoje včetně točeného piva přesunout do základní sazby DPH 21 procent. Dosud byla u točeného piva sazba deset procent a na nealkoholické pivo 15 procent.

Svaz sdružující mimo jiné 23 pivovarů upozornil na to, že odliv hostů z podniků začal již s pandemii koronaviru a zvyšování DPH na pivo a nealkoholické nápoje bude dalším zásahem pro celou gastronomii. "Na jejich prodeji je závislých 50 procent hospod, které neprodávají teplé jídlo," uvedl předseda svazu Roman Havlík.
Svaz uvedl, že loni bylo 31 procent piva uvařeného v Česku zkonzumováno v restauracích. V roce 2009 to však bylo téměř polovina. Podle svazu je pokles způsoben trendem, kdy lidé raději pijí pivo doma.
Největší český pivovar Plzeňský Prazdroj uvedl, že podle jeho průzkumu kvůli změnám v DPH až desetina hospod zvažuje, zda bude pokračovat v podnikání. Pět procent se již podle pivovaru rozhodlo, že po zvýšení daně skončí. Průzkum dělal pivovar mezi 1044 restauracemi a hospodami z celé ČR a 87 procent hospodských v něm sdělilo, že bude muset kvůli zvýšení daně zásadně zdražit pivo.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down