Svaz Pro-Bio měnil stanovy

Důležité změny zaznamenaly stanovy Svazu ekologických zemědělců Pro-Bio na valné hromadě, která proběhla minulý týden ve Větrném Jeníkově . Stanovy nyní umožňují zřízení samostatných poboček svazu i mimo již zaběhnutá regionální centra. Informoval o tom Jiří Urban ze svazu. Nová úprava umožní zejména vznik Sdružení spotřebitelů v rámci svazu Pro-Bio. "Zpět do svazu tak může být přijato na šedesát fandů ekologického zemědělství, což byli dříve přidružení členové, kteří léta svaz podporovali a kteří díky zrušení přidruženého členství museli Pro-Bio loni nedobrovolně opustit", uvedl Urban.

Monoho připomínek směřovalo od malých zpracovatelů a zemědělců v jedné osobě na kontrolní organizaci KEZ o.p.s. Na kontrolu např. poměrně jednoduché agendy výroby kozího sýra na farmě přijíždějí podle nich nezávisle na sobě dva kontroloři a prověřují v podstatě shodné údaje, což stojí rolníky zbytečně čas i peníze. „Blýská se však na lepší časy, neboť KEZ právě nechává akreditovat inspektora schopného zkontrolovat farmu i zpracovnu současně.“ uvedl Urban. Diskutovány byly také nejasnosti ve výkladu vládního nařízení podle kterého jsou ekozemědělci dotováni.
O posílení důvěry spotřebitelů by se v budoucnu mělo zasloužit i přijetí přísnější produkční směrnice podle partnerského svazu Bioland, která například neumožňuje souběh konvenční a ekologické produkce. Program „Bioland“ bude pro členy svazu dobrovolný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *