Česká republika má velké potíže s čerpáním prostředků z fondů Evropské unie. Přesto jsou u nás programy, které se čerpají dobře. Takovým je i Program rozvoje venkova administrovaný Ministerstvem zemědělství v rámci společné zemědělské politiky Evropské unie, jejíž součástí je i Program rozvoje venkova. Přesto však česká vláda požaduje krácení výdajů na společnou zemědělskou politiku v rámci budoucího rozpočtu Evropské unie.
Česká vláda v srpnu 2011 schválila Rámcovou pozici ČR k víceletému finančnímu rámci EU na období 2014-2020 s obecným konstatováním, že ČR je spokojena s návrhem Evropské komise, který snižuje výdaje na společnou zemědělskou politiku (SZP). V současnosti dochází k přehodnocení této Rámcové pozice a Ministerstvo financí spolu s Úřadem vlády navrhuje další výraznější krácení finančních prostředků na společnou zemědělskou politiku. Jelikož určená část evropského rozpočtu na společnou zemědělskou politiku je druhá největší, může mít navrhované krácení významný dopad na celkové čerpání finančních prostředků z Evropské unie.
Česká republika je v současnosti čistým příjemcem z rozpočtu EU a velkou zásluhu na této pozici má díky správnému čerpání SZP. Za rok 2011 ČR získala o 30,7 mld. Kč více, než do evropského rozpočtu zaplatila, z toho příjmy ČR se v rámci SZP na čisté pozici pozitivně podílely asi 26 mld. Kč. Program rozvoje venkova patří mezi nejlépe čerpané programy, a to hlavně z důvodu, že nemá žádné korupční či jiné kauzy. Při čerpání prostředků z jeho předchůdce Horizontálního plánu rozvoje venkova (HRDP) byla ČR dokonce hodnocena jako nejlepší ze všech nových členských zemí, kdy z celkové částky větší než 19,6 mld. Kč, která byla částečně použita, zůstalo nedočerpáno pouhých 445,79 Kč.
Jak je zde vidět, program SZP v ČR funguje správně a je využit téměř na 100 %, je tedy nereálné, aby zemědělci na jedné straně museli plnit přísné a ekonomicky náročné předpisy EU směrem k zaměstnancům, životnímu prostředí, údržby krajiny či welfare zvířat a na straně druhé neměly tyto náklady alespoň částečně kompenzovány ze společné zemědělské politiky. Slabá SZP bude znamenat naprostou nekonkurenceschopnost evropských zemědělců na světovém trhu.
„Zemědělský svaz nemůže souhlasit s postojem české vlády k rozpočtu EU. Podle našeho názoru by bylo moudré a pro ČR i značně výhodné zohlednit v postoji dosavadní kvalitní úroveň čerpaní prostředků na SZP a také potřeby českého venkova. Ten je v České republice díky nerovnému nastavení rozpočtového určení daní v prokazatelně nevýhodné pozic,i“ dodává jeho předseda Ing. Martin Pýcha.