Svaz proti obnovení zvýhodněného dovozu brambor

Proti navýšení dovozu pozdních konzumních brambor z Evropské unie se zvýhodněnou šestiprocentní celní sazbou protestuje v otevřeném dopise ministru zemědělství Jaroslavu Palasovi Ústřední bramborářský svaz.

V předchozích letech se do České republiky mohlo dovést se šestiprocentní sazbou 15 000 tun pozdních konzumních brambor ročně. Tato kvóta byla vyčerpaná v březnu. Stát však od května nečekaně otevřel novou kvótu na stejné množství a se stejně nízkým clem. Podle dosud platných pravidel však měl být nyní dovoz zatížen 50 procenty. Stát tímto krokem jednoznačně poškodil české pěstitele, uvádí vedení svazu v dopise.
Režim čerpání dohodnutých kvót se zvýhodněnou sazbou byl za poslední roky známý a účastníci se podle stanovených pravidel rozhodovali.
Čeští farmáři v tomto období počítali s mírným růstem cen,
aby pokryli zvýšené náklady na skladování. Kvůli otevření nové kvóty ale došlo ke stagnaci nebo poklesu, uvedl tajemník
svazu Josef Králíček. Kilogram brambor se nyní prodává za 3,50 korun místo očekávaných zhruba čtyř korun. Zvýhodněný dovoz by mohl ovlivnit tuzemské ceny brambor i na počátku nové sklizně.
Podle dohody s Evropskou unií letos totiž poprvé začne nový
hospodářský rok od 1. července. Podle Králíčka to znamená, že kvóta, která by platila až od ledna příštího roku, bude platit od července.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *