11.12.2006 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svaz se bojí zpoždění

Přechod na Program rozvoje venkova (PRV), který bude čerpat prostředky z fondu EAFRD, k 1. lednu 2007, administrace podpor ze strany Státního zemědělského intervenční fondu (SZIF) přesun společenské objednávky od produkce komodit ke krajinotvorbě a zemědělská politika ve vztahu k méně příznivým oblastem byly hlavními tématy, o kterých diskutovala začátkem prosince v Chrudimi asi stovka zemědělců z těchto regionů se zástupci ministerstva zemědělství a fondu.
Zemědělci z horských a podhorských oblastí upozorňovali na velké prodlení u výplat podpůrných plateb ze SZIF v loňském roce. „Ještě v srpnu a září 2006 dostávali totiž kompenzace za rok 2005, což nadělalo obrovské problémy v jejich finančním toku,“ uvedl Milan Boleslav ze Svazu marginálních oblastí (SMO).

V souvislosti se zpožďováním plateb vyjádřili obavu, že i následující PRV není SZIF řádně zajištěn. „Podle mého fond má metodický odbor k ose 1 a ose 3, ale k ose 2 zatím ne. Bylo nám však zodpovězeno, že na osu 2 se nemusí vytvářet zvláštní metodika, protože Horizontální plán rozvoje venkova (HRDP) a i příslušný metodický odbor plynule přechází na Program rozvoje venkova,“ sdělil Boleslav.
Zástupci ministerstva zemědělství přítomné farmáře uklidnili, že si jasně uvědomují důležitost umožnění přechodu všem zemědělcům z HRDP na PRV k 1. lednu 2007 především u programů ošetřování trvalých travních porostů a ekologického zemědělství. MZe i SZIF se na tento program naplno připravují a disponují potřebnými kapacitami. Příslušné nařízení vlády o agroenvironmentálních opatření je podle nich právě ve vnitřním připomínkovém řízení, aby na přelomu prosince a ledna mohlo postoupit do vnějšího připomínkového řízení a následně být nejpozději do konce ledna předloženo vládě.
S tímto však nekorespondují informace, jimiž disponuje SMO a které hovoří o tom, že na MZe zazněl i návrh zakázat přechod českým zemědělcům z HRDP do PRV od 1.ledna 2007. Týká se to zejména AEO opatření. „Toto by bylo popřením dosavadní práce odvedené na PRV a příslibů ministerstva vůči farmářům. Umožnění přechodu na nové programy a sazby od 1.ledna 2007 bylo dosud deklarováno zemědělcům jako ústřední bod pro rozjezd PRV,“ konstatoval Boleslav.
Tisková mluvčí resortu Táňa Králová vysvětlila, že ministerstvo opravdu vážně uvažuje o tom, že by zemědělci uzavírali smlouvy v rámci tohoto programu až na podzim příštího roku. „Nemusí se však bát, že by přišli o peníze, ty už ČR má,“ řekla. Důvodem tohoto kroku je, aby měli čas připravit se na závazky, vzešlé z nových smluv.
Podle SMO by případné neumožnění přechodu z HRDP na PRV směřovalo proti oficiálně deklarované politice ministerstva umožnit našim zemědělcům maximální čerpání peněz z EU. Pro farmáře znamená totiž osa II v PRV mimo jiné modernější a lépe zacílený program s vyššími sazbami na základě aktualizovaných údajů o ekonomické újmě.
Nový program též přinese jednodušší administraci, která je předpokladem rychlejších výplat, vzhledem ke zjišťování velkých dobytčích jednotek k jedinému dni v roce a podávání společné žádosti. Díky němu může být i zabezpečen vhodnější management u horských luk, možnost přecházet k nadstandardním managementům v CHKO a přepásání luk.
Z pohledu státní správy znamená zvládnutý PRV podle SMO nejen mezinárodní prestiž, ale i lepší motivaci k hospodaření na loukách a pastvinách v méně příznivých oblastech

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down