Svaz včelařů zakázal prodej všech výrobků společnosti Včelpo

Vedení Českého svazu včelařů (ČSV) rozhodlo v pátek o okamžitém zastavení expedice a prodeje všech výrobků společnosti Včelpo. Reaguje tak na čtvrteční zveřejnění výsledků Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ohledně přítomnosti antibiotik v medu Včelpa. Společnost o tom informovala na webových stránkách. Používání antibiotik při léčení včel je v Evropské unii zakázané.

„Jednotlivé druhy výrobků a šarží budou uvolňovány v následujícím období do expedice a prodeje pouze s negativním výsledkem laboratorního vyšetření akreditovanou laboratoří na přítomnost farmakologicky účinných látek,“ uvedl v tiskové zprávě předseda Českého svazu včelařů Karel Brückler.

Poslední laboratorní rozbor potvrdil přítomnost antibiotik v 19 vzorcích medu Včelpa. O prvních dvou vzorcích informoval před týdnem ministr zemědělství Marian Jurečka.Ministr minulý týden řekl, že množství antibiotik by nemělo být pro lidský organismus nebezpečné. „Další rozbory potvrdily přítomnost antibiotik streptomycin a sulfonamidů, tedy sulfathiazolu a sulfadimidinu. Zatím v jednom případě byla potvrzena přítomnost chloramfenikolu. Jedná se o farmakologicky účinné látky,“ sdělil ve čtvrtek mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. V medu se nesmí vyskytovat.

Včelpo vlastní Český svaz včelařů, který ministerstvo podporuje dotacemi.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *