15.11.2004 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svaz vinařů žádá změnu

Svaz vinařů České republiky požádal koncem října poslance ze zemědělského výboru, aby změnou zákona zvýšili neevidované množství vína u drobného výrobce z 500 litrů na dvojnásobek. V jednom sklepě by tak mohly ukládat víno až tři rodiny bez nutné evidence v rámci zákona o spotřební dani. Informoval o tom předseda zemědělského výboru Ladislav Skopal.

Opatření vychází z požadavků drobných vinařů, kteří si stěžovali na zbytečnou byrokracii a proti současnému zákonu o spotřební dani protestují. Vadí jim zejména to, že mají tvrdší podmínky než vinaři v jiných částech Evropské unie, kde smějí jejich kolegové vyrobit bez daňového zatížení až tisíc litrů vína. Když čeští vinaři limit překročí, musí se zaregistrovat a zaplatit spotřební daň. Jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta.
S požadavky pěstitelů vína souhlasí i lidovečtí poslanci, kteří při projednávání příslušné vládní daňové novely budou zdvojnásobení ročního objemu vína určeného pro vlastní spotřebu navrhovat. „Mám pocit, že si to naši drobní vinaři zaslouží," řekl k tomu místopředseda senátorů KDU-ČSL Jiří Stodůlka. "Těch 500 litrů parlament skutečně podcenil, řada kolegů byla asi zlobbována velkými vinařskými podniky," dodal.
Podle zpráv v mediích, které se odvolávají na ministry ČSSD Jiřího Paroubka a Zdeňka Škromacha možná přijde s podobným návrhem i vláda. Není však jasné, o kolik by se měl limit zvýšit. Ministerstvo financí se ale obává, že by vinaři mohli zvýšený limit zneužívat a soudí, že zvýšení na tisíc litrů je příliš velké.
Další pomocí drobným vinařům by měla být i připravovaná novela vinařského zákona, která by malým výrobcům vína umožnila prodávat za určitých podmínek víno přímo ze sklepa. "Vycházíme z možností, které jsou v Rakousku," řekl k návrhu Skopal s tím, že podmínky mají být samozřejmě jiné než v restauracích, ale jde o to, aby lidé mohli využívat prostorů k podávání vína ve vinných sklepech.
Prodej vína v České republice loni stoupl proti předchozímu roku o čtyři až pět procent. O rok dříve přitom činil meziroční nárůst pouze jedno až dvě procenta. Průměrná tuzemská spotřeba vína kolem 16 litrů na obyvatele za rok je však proti okolním státům stále ještě poměrně nízká. V Rakousku, podobně jako v Německu, se pohybuje přes 30 litrů a Slováci zkonzumují více než 20 litrů vína na hlavu ročně. Podle tajemníka Svazu vinařů Martina Půčka je ale reálné, že se spotřeba vín během deseti až 15 let 30 litrům na obyvatele za rok přiblíží.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down