Svazek obcí Křivoklátska na sněmu odmítl zamýšlený Národní park Křivoklátsko

Nedávno založený Svazek obcí Křivoklátska na prvním oficiálním sněmu odmítl Národní park Křivoklátsko, jehož vyhlášení zamýšlí ministerstvo životního prostředí. Hlavním posláním svazku, jehož členem je 28 obcí, je spolupráce v oblasti ochrany přírody s respektem ke kulturní jedinečnosti regionu. Informovala o tom v tiskové zprávě starostka obce Karlova Ves a předsedkyně svazku Iveta Kohoutová.

"Svazek obcí Křivoklátska je pro mě potvrzením, že naše snahy o ochranu zdejší krajiny a života obyvatel nejsou scestné. Dohodu o přistoupení ke svazku odsouhlasila zastupitelstva 28 obcí, která mají za sebou 15 000 lidí, kteří zde mají své domovy a budoucnost regionu jim není lhostejná," uvedla Kohoutová. Členové svazku dlouhodobě upozorňují, že Křivoklátsko je kulturní krajinou, kterou stovky let vytvářeli především lesníci a lesní hospodáři, tamější příroda tedy není výsledkem samovolných přírodních procesů. Už dříve místní poukázali na vědecké studie, které dokládají, že na území plánovaného parku jsou původní jen přes čtyři procenta porostů. Obce chtějí zachovat nynější CHKO a lepší péči o přírodu zajistit mimo jiné změnou legislativy. "Naše názory jsou ale bagatelizovány a jednotnost našeho postupu zpochybňována. Proto jsme se spojili do Svazku obcí, aby bylo zřejmé, jak plošný nesouhlas se zřízením národního parku v našem regionu je," doplnil starosta obce Běleč a místopředseda svazku Lukáš Kocman. Křivoklátsko je už téměř 50 let biosférickou rezervací UNESCO. Je tedy součástí programu pro udržitelné využívání přírodních zdrojů a zlepšení vztahů mezi lidmi a jejich prostředím. Od roku 2010 zde také funguje Lesnický park Křivoklátsko zařazený do mezinárodní sítě modelových lesů. Ministerstvo argumentuje tím, že nový národní park by měl chránit část Křivoklátska, kde je nebývale pestrý a k tomu největší lesní komplex ve vnitrozemí ČR s velkou rozmanitostí přírody. Má vytvořit podmínky pro lepší ochranu přírody i rozkvět obcí v regionu. Zamýšlený národní park má zabírat 116 kilometrů čtverečních Křivoklátska, což představuje 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Petici proti jeho zřízení podepsalo přes 11 000 lidí. V květnu ji autoři odeslali petičnímu výboru Poslanecké sněmovny, který by ji měl projednat ve veřejném slyšení. O vyhlášení parku bude rozhodovat Sněmovna.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down