Svazy požadují změnu v národním strategickém plánu

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR požadují úpravy v národním Strategickém plánu společné zemědělské politiky (SP SZP). Na setkání s novináři to dnes řekli zástupci obou organizací. Změny v plánu podle nich mohou ohrozit příjmy všech zemědělců. Uvedli, že stále je ještě možnost plán dotací přepracovat a měla by o něm podle nich jednat i vládní koalice. Komora a svaz nevyloučily protesty.

Obě organizace už od počátku roku kritizují hlavně výši redistributivní platby, kterou by zemědělci měli dostávat na prvních 150 hektarů obhospodařované plochy. Na tuto platbu má podle národního strategického plánu směřovat 23 procent z celkového objemu přímých plateb. Doposud bylo plánováno deset procent. Vláda o tom rozhodla na začátku letošního roku, záměr už tehdy vyvolal protesty části zemědělců. Ministerstvo zemědělství obdrželo minulý týden k plánu připomínky Evropské komise (EK). Česká republika by se podle nich měla více zaměřit na ochranu životního prostředí. Podle komory i svazu potvrdila EK jejich dřívější kritiku, že nastavení redistributivní platby není dostatečně odůvodněné. "V podstatě říká to, co jsme říkali i my, že nám chybí dopadová analýza a že to bude mít negativní dopady do příjmů i produkce potravin," řekl dnes předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Prezident Agrární komory Jan Doležal upozornil na to, že odpověď EK uvádí, že by státy EU měly reflektovat situaci na Ukrajině a měla by se snižovat závislost na fosilních palivech a zemním plynu z Ruska. Zároveň ale vytýká Česku nedostatečné ambice v plnění klimatických cílů. Podle Pýchy připomínky působí často protichůdně, protože dokument obsahuje řadu environmentálních požadavků, které jdou proti produkci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down