26.10.2006 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Švédi se brání papírování

Naši zemědělci mají nemalé zkušenosti se zbytečným papírováním a úřadováním a také s náklady, které s touto činností souvisejí. S podobnými problémy se potýkají i švédští farmáři. Svědčí o tom brožurka vydaná jejich federací. Je pádným argumentem pro zjednodušení společné zemědělské politiky Evropské unie.

Současná Evropská komise má chvályhodný záměr: chce zjednodušit společnou zemědělskou politiku. Komisařka Mariann Fischerová Boelová a její spolupracovníci z generálního ředitelství Zemědělství (DG Agri) představili první zamýšlené kroky, které by měly vést k tomuto cíli, na čistě na toto téma zaměřené konferenci. Podrobně jsme o ní informovali v minulém čísle Zemědělce. Není však na škodu, podívat se na společnou zemědělskou politiku očima švédských farmářů, jak to nabízí brožurka vydaná jejich federací.
Zemědělství by se mohlo rozvíjet, ale…
Podle předpokladů, které má, by se zemědělská výroba měla do roku 2010 stát nejdynamičtěji se rozvíjejícím sektorem ve Švédsku. Dnes zaměstnává deset procent ze všech pracujících a do hrubého domácího produktu přispívá osmi procenty. Švédští farmáři většinou vědí o možnostech růstu svých hospodářství, mnozí je chtějí dále rozvíjet, investovat do nich, diverzifikovat svou výrobu. Proti tomu stojí komplikovaná pravidla a papírování, které je od těchto vizí spíše odrazují.
Celkové náklady na administrativu spojenou s pravidly a nařízeními platnými v zemědělství jsou velmi vysoké. Celkové roční náklady na administrativu, kterou zemědělci musí dělat, odhaduje Federace švédských farmářů na téměř čtyři miliardy švédských korun (asi 12 miliard Kč). Na jedné z farem dosáhly až 16 procent z jejího obratu. Různá pravidla týkající se zaměstnaneckého poměru odrazují farmáře od přijímání nových pracovníků, problémy mají s najímáním lidí na sezónní práce. Mnoho zemědělců si tedy dvakrát rozmyslí, než se rozhodne někoho zaměstnat. Tento jev je v rozporu s představou Bruselu o zvyšování počtu pracovních míst a se stabilizací obyvatelstva na venkově.
Hora předpisů roste
Federace švédských farmářů upozorňuje, že v letech 2000 až 2005 vyšlo ve Švédsku jen v oblasti zemědělství 141 nových nařízení nebo dodatků platné legislativy. Za stejné období jich bylo zrušeno jen 13. Například v roce 2004 to bylo dokonce 31 nových dokumentů, zatímco zrušení se dočkaly jen čtyři. K problémům ve švédském zemědělství také přispívá skutečnost, že do něj, podobně jako u nás, zasahuje několik různých úřadů, které spolu ne vždy dobře komunikují a spolupracují.
Švédští farmáři také upozorňují na to, že na každou komoditu se vztahuje hned několik různých legislativních dokumentů. Jako příklad uvádějí karotku, která se řídí 29 různými nařízeními a 50 dalšími předpisy, které s nimi souvisejí. Bohatě zásobený legislativou je také chov prasat. Toho se ve Švédsku týká 30 nařízení zemědělských, tři nařízení ekologická, 36 předpisů pro chov zvířat, 26 předpisů pro krmiva, 21 předpisů pro inseminace a 7 předpisů pro životní prostředí. Ošizený není ani chov skotu, na který se vztahuje 51 nařízení a 103 dalších předpisů. Rekordmanem je mléko s 53 nařízeními a 124 jinými předpisy.
Brožurka uvádí přímo zkušenosti konkrétní farmy. Jejími majiteli jsou Inga—Lill a Mikael Gilbertsonovi. Nejsou to žádní neumětelové. V jejich rodině se kombinuje zemědělské vzdělání manžela s ekonomickou odborností manželky. Kromě jiných ocenění získali letos titul nejlepší podnikatel roku. Podmínkou pro jeho udělení je nejméně zdvojnásobení obratu v průběhu čtyř let podnikání. Gilbertsonovi vykázali 2,2 milionu v roce 1995, loni činil jejich obrat 16 milionů a letos by měl dosáhnout 18,5 milionu — vše ve švédských korunách. Celkové náklady způsobené požadavky legislativy vyčíslili za loňský rok na 2,6 milionu švédských korun.
Tvrdě a neférově
Přestože farma expanduje a je efektivní, provází její majitele neustálý strach, že něco udělají špatně. Jen malý detail neodpovídající požadavkům legislativy zjištěný během kontroly může znamenat ztrátu tří procent z jednotné platby. To v případě Gilbertsonových může činit až 300 tisíc švédských korun. Federace švédských farmářů tvrdí, že systém postihuje zemědělce tvrdě a že není férový. Sankce by se podle ní měly vázat k danému přestupku — to znamená, že určitý přestupek by měl být postihován zcela konkrétní výší pokuty a nikoliv procentem z dotací.
Na dlouhé lokty
Jen obstarávání povolení potřebných pro rozšíření produkce vajec, což představovalo investici v rozsahu 15 milionů švédských korun, trvalo Gilbertsonovým 18 měsíců. Ale pokud chce být podnikatel úspěšný a konkurenceschopný, musí nastartovat nové projekty daleko rychleji. Za rok a půl se může situace na trhu podstatně změnit.
Vysilující není jen běhání po úřadech a získávání potřebných povolení a potvrzení. Mnoho času a peněz si také vyžádá nutnost udržovat krok se stále se měnící legislativou. Na farmu Gilbertsonových se nyní vztahuje 146 různých předpisů týkajících se zemědělství a životního prostředí. Spolu s legislativou daňovou a z oblasti zaměstnávání lidí je to celkem 157 rozdílných norem. Nutno říci, že Gilbertsonovi si nenaříkají na inspektory či pracovníky místních nebo regionálních úřadů. Problém vidí v nařízeních a pravidlech, kterými se všichni — oni i úředníci — musí řídit.
Švédské představy
Federace švédských farmářů přichází s pěti návrhy, které by podle ní mohly zajistit růst venkovského podnikání.
1. Zjednodušit start podnikání těm, kdo o ně mají zájem. Zkrátit řízení pro vydání potřebných povolení.
2. Omezit vyplňování dotazníků pro různé účely a úřady. Mnoho věcí se dá dělat elektronicky, dotazníky je možné zjednodušit. Mělo by se požadovat jen tolik informací, kolik je nezbytně nutné.
3. Zjednodušit komplikovaná pravidla. Některá jsou nesrozumitelná, některá si navzájem protiřečí. Zrušit pravidla omezující expanzi podnikání.
4. Inspektoři by měli mít nejen roli kontrolní, ale také poradenskou. Lepší dodržování legislativy se dosáhne spíš konstruktivním dialogem než sankcemi a hrozbou pokut. Všechny inspekce na farmě by měly být po předchozím dojednání.
5. Je třeba zrevidovat systém sankcí. Mimo jiné jde i o to, aby zemědělci nebyli za jeden přestupek penalizováni dvakrát: jednou podle národní, podruhé podle unijní legislativy. (Zde jde hlavně o postihy plynoucí z cross compliance, tedy související s přestoupením asi 19 ekologických směrnic. Kromě toho platí i další národní zákony týkající se životního prostředí.)
Zjednodušení podle Bruselu
Komisařka Marianna Fischerová Boelová představila na konferenci 20 záměrů, jak v prvním kroku zjednodušit život farmářům. Švédskou představu naplňuje jen příslib rozšířit možnost elektronické komunikace a prověřit i zjednodušit platné předpisy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 84MB (16.8% of 500MB)