Svět může počítat s Evropou v boji s klimatickými změnami i bez USA

Evropská unie hluboce lituje jednostranného rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od pařížské klimatické dohody z roku 2015. V reakci na Trumpovo včerejčí oznámení to uvedl eurokomisař pro opatření v oblasti klimatu a energetiky Miguel Arias Cañete. Svět podle něj může v boji s klimatickými změnami i nadále počítat s evropským vedením.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker podle agentury AFP označil Trumpovo rozhodnutí za vážnou chybu. Předseda europarlamentu Antonio Tajani podotkl, že dohoda dál platí a bude se v ní pokračovat, ať už s Američany nebo bez nich.

Komisař Cañete v prohlášení uvedl, že EU po americkém kroku posílí svá stávající partnerství a bude hledat nová od největších světových ekonomik po nejmenší ostrovní státy, které jsou klimatickými změnami ohrožené.

Společné prohlášení, v němž obě strany Pařížskou dohodu jednoznačně podpoří, se očekává už v pátek od bruselského summitu EU-Čína.

Trump dnes oznámil odstoupení USA od dohody o klimatu, kterou předloni v Paříži podepsalo 195 zemí. Smlouvu kritizoval už od loňské předvolební kampaně. Dohoda je podle Trumpa pro Američany neúnosně drahá. Washington chce vyjednávat o smlouvě nové, která by byla k obyvatelům USA spravedlivější.

Podle eurokomisaře je prosazení Pařížské dohody společným zájmem. Dohoda je motorem růstu ekonomiky i klíčem k ochraně planety, zdůraznil Cañete. Upozornil, že text z Paříže dává prostor každé zemi naplánovat si vlastní cestu ke splnění cílů majících bránit vážným klimatickým změnám.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *