Světová banka chce země postižené ptačí chřipkou finančně podpořit

Pro země, které se potýkají s ptačí chřipkou vyčlenila Světová banka 500 milionů dolarů. Bude hledat ještě další prostředky příští týden na jednání dárcovských zemí v Pekingu. První zemí, která fondu využije, bude Kyrgyzstán. Země obdrží zhruba pět milionů dolarů, aby se na příchod nemoci mohla připravit, uvedl dnes jeden z viceprezidentů banky Jim Adams. Připomněl, že pomoc může dostat i Turecko.

Podle Adamse může Světová banka nyní začít jednání s jednotlivými zeměmi, které pomoc potřebují. Je ale jen opatrně optimistický v tom, zda budou dárcovské země schopné dát dohromady potřebnou miliardu dolarů.
Adams dnes předložil vedení banky důvody, proč fond podpořit. Rozhodující je, aby byla banka připravena vydat prostředky zemím co nejrychleji. Potřebu rychlé reakce ukázala nynější situace v Turecku, kdy tam kvůli virusu chřipky H5N1 zemřely nejméně tři děti a dalších 18 lidí se nakazilo. Virus se našel u divokých ptáků a drůbeže ve velkých oblastech země od Istanbulu po Van nedaleko hranic s Íránem a Irákem. Světová banka odhaduje, že Turecko bude potřebovat zhruba 30 milionů dolarů. Situace v Turecku podle Adamse není pod kontrolou, ale turecká vláda zmobilizovala síly, aby program proti nemoci zavedla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *