Světová produkce kukuřice bude vyšší

Odvětvová výzkumná agentura Mezinárodní rada pro obilí (IGC)dnes předpověděla, že se světová produkce kukuřice v letošním roce zvýší o pět procent. Dosáhne tak rekordní úrovně 858 milionů tun. Zároveň rada odhaduje mírně zvýšení světové úrody pšenice.

Nárůst odhadu u kukuřice z předešlé prognózy 843 milionů tun agentura odůvodnila zahrnutím oficiálních údajů o čínské úrodě v loňském roce, revize odhadů oseté plochy ve Spojených státech a zlepšenými podmínkami v černomořské oblasti. Ministerstvo zemědělství USA dnes zvýšilo odhad plochy oseté kukuřicí, letos by tam měla být rekordní úroda.
U pšenice posílila IGC odhad pro tento rok na 666 milionů tun z předešlého výhledu 663 milionů tun. Loni světová produkce pšenice dosáhla 650 milionů tun.
IGC letos předpokládá výrazné oživení vývozu obilí z Ruska a Ukrajiny, odkud loni kvůli nepříznivému počasí vývoz prudce klesl. Nyní očekává zvýšení exportu na 11,6 milionu tun z loňských 4,2 milionu, zůstane však asi polovinu pod 22 miliony tun z roku 2009/2010.
Vývoz obilnin z Evropské unie však podle IGC klesne proti loňsku až o třetinu. Sklizeň sice zůstane na předešlé úrovni, zásoby z minulého roku jsou však nízké.
Letošní úroda kukuřice ve Spojených státech bude mnohem vyšší, než se očekávalo. Výrazně nad odhady jsou i její nynější zásoby. Nečekaně pozitivní americké odhady pro kukuřici dnes vedly k výraznému propadu cen obilí na trzích. Na chicagské burze CBOT kukuřice spadla o denní desetiprocentní limit na 6,29 USD. Cena pšenice zde klesla o osm procent a sójové boby oslabily o dvě procenta. Ceny pšenice v Evropě klesly o sedm procent na nejnižší úroveň od loňského října.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *