Růst produkce mléka se zpomalí, zvolní také trend zvyšování cen mlékárenských výrobků a jejich očekávané snížení se odrazí v přibrzdění mezinárodního obchodu. To jsou hlavní rysy vývoje světového obchodu, jak je charakterizovali mlékaři na svém nedávném celosvětovém shromáždění na Novém Zélandě.
Spolu s 670 delegáty z 39 zemí se výročního zasedání Mezinárodní mlékařské federace (IDF) zúčastnil také Milan Křivánek z Českomoravského svazu mlékárenského, který nám zprostředkoval informace z tohoto prestižního fóra. „I když mléčné výrobky vykazují po překonání vrcholu cenového cyklu zjevný pokles, zůstává zachován jejich dlouhodobý stoupající cenový trend,“ uvedl v novozélandské metropoli Aucklandu Němec Eberhard Hetzmer, šéf výboru pro řízení, ekonomiku a marketing IDF. Prohlásil, že ceny v Evropě a USA jsou vysoké. To by se ale podle něj mělo změnit, alespoň v Evropě.
V letošním roce se předpokládá snížení růstu produkce mléka o více než pět milionů tun na 579 milionů, což je ovlivněno hlavně situací v sektoru kravského mléka. Jeho výroba se má zvýšit pouze o tři miliony tun vlivem stagnace či mírného poklesu v Evropě a snížení v USA. Informoval o tom Erhart Richarts z bonnské společnosti ZMP (Ústředí tržního a cenového zpravodajství pro zemědělské, lesnické a potravinářské výrobky).
Ve světové výrobě tekutého mléka ve vyspělých zemích pokračuje stagnace, nebo mírně klesá. Snížení vyrovnává větší spotřeba čerstvých mléčných výrobků, které představují vyšší přidanou hodnotu a vyšší tržby pro zpracovatelský průmysl a obchod. Stále se všeobecně zvyšuje podíl konzumního mléka s prodlouženou trvanlivostí. Zhruba na stejné úrovni zůstává světová výroba másla. Směrem nahoru se ubírá produkce sýrů, což podněcuje zejména intenzivní poptávka v zemích, kde je jejich spotřeba již vysoká. Růst výroby sušeného plnotučného mléka letos v porovnání s předchozími lety zpomalil, sušené odtučněné mléko s výjimkou minulého roku je trvale na cestě dolů.
„V rozporu s dřívějšími prognózami se v mezinárodním obchodě s máslem očekává v dlouhodobém výhledu určitá stabilita. Nadále se bude rozšiřovat obchodování se sýry, což ovlivňuje v četných regionech zvýšená kupní síla a liberalizace trhů podněcovaná celosvětovým růstem spotřeby sýrů,“ uvedl Milan Křivánek s tím, že nejvýznamnějším importérem bude po ekonomickém zotavení Rusko. Dodal, že podíl EU a USA na celosvětovém exportu se snižuje. „Je to důsledek oživení domácí poptávky a v EU také systému mléčných kvót,“ poznamenal Křivánek.
Mlékaři na summitu konstatovali, že ceny hlavních mlékárenských výrobků kromě másla letos stoupaly a jsou na relativně vysoké úrovni. To současně působilo na farmářské ceny mléka, které se v mnoha zemích zvýšily. „Dál mohou ceny mlékárenských výrobků růst jen mírně, ale stáje je tu riziko opačného vývoje,“ dodal představitel tuzemského mlékárenského svazu.