01.11.2022 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Světová produkce vína letos mírně klesne

Světová produkce vína v letošním roce klesne mírně pod loňskou úroveň. Na sklizeň bude mít velký vliv počasí. Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) odhaduje, že produkce bude zhruba jedno procento pod loňským objemem 262 milionů hektolitrů. Bude také pod průměrem za posledních 20 let.

"V roce 2022 suché a horké podmínky pozorované v různých regionech světa vedly k předčasným sklizním a průměrným objemům. Přesto se očekává celkově dobrá kvalita," uvedla OIV.  V Evropě deště na konci léta zmírnily negativní vliv sucha v Itálii a ve Francii. Vlny veder ale poškodily vyhlídky úrody ve Španělsku. V Evropské unii by letošní produkce měla činit 157 milionů hektolitrů, což je o dvě procenta více než loni. V Itálii OIV čeká stabilní produkci, ve Francii po špatné sklizni v roce 2021 předpokládá výrazné oživení a ve Španělsku pokles. Itálie, Francie a Španělsko patří mezi největší producenty vína na světě. Ve Spojených státech by měla být letos produkce nižší o čtyři procenta a bude dokonce šest procent pod pětiletým průměrem. Vliv na to mají mrazy následované velkým suchem a souvisejícím nedostatkem vody. Produkce na jižní polokouli by měla kvůli méně příznivému počasí klesnout proti rekordní úrovni z roku 2021 o sedm procent. Měla by ale odpovídat pětiletému průměru, napsala agentura Reuters.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down