03.06.2022 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Světové ceny potravin druhý měsíc za sebou klesly

Světové ceny potravin po březnovém výstupu na rekord v květnu druhý měsíc za sebou klesly. Jejich index se proti dubnu snížil o 0,6 procenta na 157,4 bodu. Ve srovnání s loňským květnem je nicméně o 22,8 procenta vyšší. Ve zprávě to uvedla Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů (FAO).

Index sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích. Pokles v květnu zaznamenaly ceny rostlinných olejů, mléčných výrobků a cukru, zatímco ceny obilovin a masa se zvýšily.
Dílčí index cen rostlinných olejů se v květnu meziměsíčně snížil o 3,5 procenta, stejný pokles vykázal také index mléčných výrobků. Index pro cukr se snížil o 1,1 procenta.
Index cen masa naopak o půl procenta vzrostl, takže se dostal na rekord. Za jeho růstem stálo zejména výrazné zdražení drůbežího masa. Index pro obiloviny v květnu se zvýšil o 2,2 procenta. K jeho růstu přispěly zhoršené vyhlídky pro sklizeň na Ukrajině, které jsou důsledkem ruské invaze.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down