Světové ceny potravin obnovily pokles, jejich index je nejníže za dva a půl roku

Světové ceny potravin v říjnu obnovily pokles a jejich hlavní index je nejníže za více než dva roky. Ve zprávě to uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), která situaci na globálním trhu soustavně sleduje. Levnější je zejména cukr, který o měsíc dříve citelněji zdražil. Klesly ale i ceny obilovin, rostlinných olejů a masa.

Cenový index FAO, který sleduje vývoj cen nejobchodovanějších potravin na globálním trhu, za říjen klesl na 120,6 ze zářijové hodnoty 121,3 bodu. Údaj za říjen je nejnižší od března 2021. Dílčí index obilovin klesl o 1,3 na 125 bodů.
"Ceny pšenice na světových trzích v říjnu klesly o 1,9 procenta. To je odrazem obecně vyšších zásob ve Spojených státech amerických, než s jakými se dříve počítalo, a také silné konkurence mezi exportéry," uvádí se ve zprávě FAO.

Mléčné výrobky

Proti klesajícímu trendu šly v říjnu ceny mléčných výrobků, jejichž index vzrostl o 2,4 na 111,3 bodu. Předtím ale ceny devět měsíců v řadě klesaly. "Světové ceny sušeného mléka se zvýšily nejvíce, především kvůli nárůstu dovozní poptávky... zejména v severovýchodní Asii," uvádí FAO.

Obiloviny

zrno pšenice

V samostatné zprávě o vývoji nabídky a poptávky po obilovinách organizace potvrdila dosavadní výhled, podle něhož produkce obilovin letos dosáhne 2,819 miliardy tun. To by znamenalo nárůst proti loňsku o 0,9 procenta.
"Pokud jde o rok 2024, pokračuje výsev ozimé pšenice na celé severní polokouli. Očekává se, že nárůst plochy bude omezený, což odráží mírnější ceny sklizně v tomto roce," uvedla FAO.
Zpráva také uvádí, že na Ukrajině jsou nadále znát dopady války s Ruskem, včetně omezeného přístupu na pole a nízkých cen prvovýrobců spolu s nepříliš ideálními povětrnostními podmínkami. V důsledku války lze čekat i snížení ploch pro pěstování pšenice.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down