Světové ceny potravin v září stouply

Ceny potravinových komodit letos výrazně rostou třetí rok z posledních čtyř let. V září stouply světové ceny potravin o 1,4 procenta. Pravděpodobně zůstanou i nadále blízko úrovní, na které se vyšplhaly během potravinové krize v roce 2008. Informovala o tom Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Zhoršila rovněž odhad světové produkce obilovin.

Cenový index potravin FAO se minulý měsíc zvýšil na 216 bodů ze srpnových 213 bodů. Podle ekonoma FAO Abdolreza Abbassiana je vysoce nepravděpodobné, že v brzké době se ceny znormalizují. Upozornil, že vrtkavost cen nezmizí, dokonce by se v příštích měsících mohla zvýšit.
FAO nedávno varovala, že existuje nebezpečí vzniku nové potravinové krize, pokud začnou země omezovat export. Šéf FAO José Graziano da Silva v srpnu upozornil, že situaci sice zatím nelze označit za potravinovou krizi, v příštím roce by však mohlo být krizové úrovně dosaženo, pokud bude sklizeň na jižní polokouli neuspokojivá. Nejhorší sucha v USA za více než půlstoletí spolu s neúrodou v Rusku vyvolávají obavy z opakování hladových nepokojů v rozvojových zemích z roku 2008. Index FAO se nyní nachází pod rekordním maximem 238 bodů z loňského února, je však blízko úrovní z období potravinové krize.
Organizace OSN pro výživu a zemědělství dnes snížila odhad letošní produkce obilovin o 0,4 procenta na 2,286 miliardy tun, zejména kvůli nižší sklizni kukuřice ve střední a jihovýchodní Evropě.
Spojené státy dnes navzdory růstu cen potravin upozornily, že světové zemědělské trhy fungují správným způsobem a že není zapotřebí mimořádné zasedání skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *