Světové ceny potravin v lednu vzrostly na téměř dvouleté maximum hlavně kvůli cenám cukru, obilovin a rostlinných olejů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, vzrostl proti předchozími měsíci o 2,1 procenta na 173,8 bodu. Dostal se tak nejvýše od února 2015. Meziročně se ceny zvýšily o 16,4 procenta.
Ceny cukru se proti prosinci zvýšily o 9,9 procenta, zejména kvůli obavám o dodávky z Brazílie, Indie a Thajska. Ceny obilovin vzrostly o 3,4 procenta, vyšší ale byly i ceny pšenice, kukuřice a rýže. Ceny rostlinného oleje stouply o 1,8 procenta, převážně kvůli nízkým zásobám palmového oleje a pomalému oživení produkce v jihovýchodní Asii.
Ceny sójového oleje se naopak snížily. Ceny mléčných produktů a masa se téměř nezměnily.
FAO upozornila, že ceny se zvyšují, přestože zásoby obilovin jsou rekordní a na rekordu je rovněž sklizeň. FAO zvýšila odhad letošní sklizně obilovin o 15 milionů na 2,592 miliardy tun, uvedla agentura Reuters.*