Svitavy komplexem opatření zlepšily kvalitu vody v rybníku Rosnička

Svitavy letos dokončily tříletý zkušební provoz komplexu opatření pro revitalizaci rybníku Rosnička. V roce 2018 hygienici v oblíbené rekreační nádrži za městem kvůli sinicím zakázali koupání již v polovině června, později v rybníku uhynuly všechny ryby. Město téhož roku navázalo spolupráci s Blahoslavem Maršálkem, vedoucím Centra pro cyanobakterie a jejich toxiny v Brně, který je odborníkem na sinice, a kvalita vody se od té doby výrazně zlepšila. Novinářům to řekl vedoucí odboru životního prostředí svitavské radnice Marek Antoš.

"Opatření vychází z podpory přírodních procesů, to znamená, aby ve vodě bylo dostatek vodních rostlin, byla provzdušňována, a v případě, že tato opatření nebudou stačit, abychom byli schopni aplikovat přírodní bakterie. Tyto všechny věci nám pomohly zachovat kvalitu vody," uvedl Antoš.
Radnice nechala kolem břehů vysadit mokřadní a vodní rostliny, proti sinicím aplikovala probiotické bakterie a zahájila provzdušňování rybníka. Postupně se také na vodní plochu instalovaly takzvané plovoucí ostrovy. Ukotvené plováky, na kterých je vegetace, mají pomoci vyčistit vodu od sinic a hladinu zastiňují. Město se také dohodlo s rybáři, aby do rybníka nasadili jen vhodné druhy ryb.
Na dně nádrže se postupně usazují sedimenty, které obsahují živiny, zejména fosfor, což napomáhá k rozvoji sinic. V roce 2018 bylo v některých místech až 145 centimetrů bahna. Jeho odtěžení by však bylo nákladné, vyšlo by nejméně na 75 milionů korun, a narušilo by místní ekosystém. Pomocí použitých opatření se celkový objem sedimentů v nádrži snížil z 70 300 metrů krychlových v roce 2018 na 41 055 metrů krychlových v říjnu 2021. Časem se ale město odstranění části sedimentů nevyhne.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down