02.09.2019 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SVOL nesouhlasí s vyřazením lehčí výsadby smrku, Duha to vítá

Předsedovi Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR Františku Kučerovi se nelíbí vyřazení smrku z uvolněných pravidel šíření sadebního materiálu. Reagoval tak na informaci, že Ministerstvo zemědělství uvolnilo pravidla pro možnosti výsadby v lesích poškozených kůrovcem, právě kromě smrku. Lesníci tak budou moci ve zničených lesích například vysazovat stromy z jiných nadmořských výšek nebo z jiných částí republiky. Hnutí Duha naopak toto rozhodnutí ministerstva kvituje.

"Že tam není smrk, to je podle nás špatně. Je to na popud zelených, protože chtějí ten smrk potlačit," řekl Kučera. Podle něj se při vytváření nové rajonizace počítalo s tím, že kůrovcová kalamita bude pokračovat, nové plochy, kde jsou uvolněné podmínky pro nové zalesňování, jsou tak přizpůsobené tomu, aby se nemusely každé čtvrtletí měnit. Stát by se však podle něj měl snažit o jiné kroky, například dát vlastníkům lesů dostatek peněz, aby měli za co vůbec zalesňovat.

Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha ministerstvo rozšířilo plochy, kde se již nemusí mimo jiné instalovat lapáky, "s křížkem po funuse". "Víme, že se kůrovec již šíří v dalších lokalitách," dodal. Ministerstvo by podle něj mělo "zásadním" způsobem pozměnit lesní a myslivecký zákon, aby byli mimo jiné myslivci pod sankcí nuceni snižovat počty přemnožené zvěře, která ožírá mladé, zejména listnaté sazenice. To, že se neuvolní pravidla pro sadební materiál smrku, naopak Bláha vítá.

Lesníci v některých nových lokalitách západních a jižních Čech budou moci omezit obranná opatření proti kůrovci, aby měli kapacity na zpracovávání již napadených lesů.  Ministerstvo zemědělství rozšířilo seznam nejpostiženějších oblastí v tzv. rajonizaci. První plochu nejpostiženějšího území stát vyhlásil na začátku dubna, patřilo tam tehdy území ze sedmi krajů. "V těchto lesích mohou lesníci omezit obranná opatření, například lapáky, aby mohli včas zpracovat a asanovat napadené dříví. Zároveň mohou zalesnění kalamitních holin odložit až na pět let od jejich vzniku. To umožní vlastníkům lesa soustředit se výhradně na zpracování kůrovcového dříví a zabránit tak dalšímu šíření škůdce," sdělil úřad.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down