05.03.2001 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SVS hodlá kvůli slintavce dezinfikovat auta z EU

Státní veterinární správa navrhne na úterním zasedání Ústřední nákazové komise MZe dezinfikovat na hranicích všechna vozidla ze zemí EU v případě, že se potvrdí výskyt slintavky a kulhavky v některé členské zemi unie. Agrowebu to potvrdill mluvčí SVS Josef Duben.

Uvažuje se také o vakcinaci vnímavých zvířat v případě, že by
se slintavka a kulhavka vyskytla v ČR. SVS však k tomuto kroku přistoupí pouze za předpokladu, že Evropská komise povolí očkování v Belgii.
V zemích EU se nevakcinuje od roku 1990, v ČR od roku 1991 a je to i podmínka pro účast na společném evropském trhu. Právě to, že zvířata nejsou očkována, je podle Dubna příčinou rychlého šíření slintavky a kulhavky.
Slintavka a kulhavka se vyskytla před čtrnácti dny na jatkách v britském hrabství Essex a počet ohnisek jejího výskytu v Británii se postupně zvyšuje. ČR zakázala 22. února z Británie dovážet i přes české území přepravovat prasata, volně žijící přežvýkavce, jejich sperma, embrya, vaječné buňky a živočišné produkty z nich.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down