29.01.2007 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SVS: Otrávených ptáků u nás zatím ubývá

Podle posledních informací se zdá, že po několikeré medializaci zavrženíhodného zneužívání karbofuranu k zakázanému trávení škodné je případů otrávených dravců méně. Agroweb o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Potvrzuje to i Česká společnost ornitologická. Poslední případ otravy je hlášen 24. 11. 2006, šlo o jestřába lesního.
V České republice je karbofuran uváděn na trh jako insekticid, a to ve formě postřiku a granulí pod základním obchodním názvem Furadan. Používá se tedy v zemědělství. Karbofuran není obsažen v žádném biocidním přípravku, který byl schválen k používání Státní veterinární správou ČR v potravinářských nebo zemědělských provozech.
Trávení volně žijících zvířat je u nás zakázáno v podstatě již 40 let, přímo pak zákonem na ochranu zvířat proti týrání i zákonem o myslivosti, je to však málo platné. V loňském roce byla prokázána otrava karbofuranem u několika desítek zvířat: šlo o káňata, orly mořské, pochopa rákosního, straky, koroptve, vydry, ale i psy, lišky, tchoře, kuny a hranostaje, posledním případem byl v listopadu jestřáb lesní. Proti roku 2005 byl nárůst asi šestinásobný, nicméně v poslední době by se snad situace mohla obracet k lepšímu.
Policií sice dosud nebyl nikdo usvědčen, Česká ornitologická společnost dokonce na dopadení pachatele vypsala odměnu, nicméně již několikerá medializace problému přece jen, zdá se, ve společnosti vykonala dobré dílo. Zdá se, že si veřejnost již uvědomuje, že jde o úmyslné a zavrženíhodné zabíjení zvířat, které je v rozporu se zákonem a je navíc prováděno velmi odporným a pro trávená zvířata velmi bolestivým způsobem.
V EU se již delší dobu uvažuje o povolení používat přípravky s obsahem karbofuranu maximálně pro moření osiva, s čímž Státní veterinární správa ČR plně souhlasí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down