21.06.2001 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SVS připouští možný přenos BSE do ČR mléčnými náhražkami

Státní veterinární správa (SVS) považuje zavlečení tzv. nemoci šílených krav (BSE) do ČR zkrmováním dovezených mléčných náhražek pro telata za pravděpodobné. Potvrdil to mluvčí SVS Josef Duben v reakci na informace dnešního tisku, že se BSE do ČR dostala v mléčných krmných náhražkách, které obsahovaly nedostatečně zpracované kafilerní tuky.

Zkoušky laboratoře z Düsseldorfské univerzity Heinricha- Heineho podle tisku potvrzují, že mléčné náhražky vyráběné do loňského prosince v Německu, Francii a Británii jsou rizikové. ČR přitom krmivo dováží především z těchto zemí, uvádějí noviny. Testy prý prokázaly, že priony, původci BSE, nebyly vždy v náhražkách mléka zničeny a přestály zpracování kafilerních tuků. Veterinární zpráva vyslovila dvě varianty způsobu zavlečení BSE do ČR. Podle první se do krmiva pro skot dostala v mísírně krmiv masokostní moučka, která i přes certifikaci země původu nebyla dostatečně zpracována. SVS se od počátku přiklání spíše k možnosti, že se kráva nakazila ve věku telecím, když konzumovala dovezenou mléčnou krmnou náhražku, v níž byl mléčný tuk nahrazen tukem kafilerním. Ten je stejně jako masokostní moučka produktem kafilerií. Vzhledem k tomu, že se dobytče nakazilo zhruba před pěti lety, je podle Dubna obtížné přesně stanovit, jak k tomu došlo. "Na 100 procent to stejně říct nemůžeme," řekl. S vyšší pravděpodobností by bylo možné způsob přenosu nemoci do tuzemska hodnotit, pokud by se objevil větší počet nakažených kusů, doplnil Duben.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down