09.06.2000 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svým pokynem jde Pozemkový fond podle starostů nad rámec zákona

Rada Svazu měst a obcí ČR (SMO) se na svém včerejším zasedání v Žacléři zabývala návrhem Pozemkového fondu ČR (PF) na změnu postupu při převodech pozemků do vlastnictví obcí podle zákona č. 95/1999 Sb., o prodeji státní půdy. Podle tohoto zákona se stanoví podmínky, za kterých fond převede pozemky obci buď za úplatu nebo bezúplatně, avšak bez časového ohraničení.

Jak SMO uvádí, tato skutečnost omezuje Pozemkový fond při vydávání pozemků jiným nabyvatelům a v podstatě znemožňuje ukončit vydávání pozemků k určitému datu. PF proto navrhuje tento nedostatek řešit tím, že obce budou časově omezeny a budou muset uplatnit svoji žádost o převod pozemků ve stanovené lhůtě od obdržení výzvy. Postup stanovuje PF svým vlastním interním metodickým pokynem. SMO vnímá řešení navrhované Pozemkovým fondem jako snahu o zachování kontinuálního postupu při vydávání pozemků oprávněným nebo jiným nabyvatelům a proti této snaze nemá námitek. Upozorňuje však, že navrhovaný postup jde nad rámec zákona.
SMO ve včerejším prohlášení deklaruje ochotu spolupracovat s PF při řešení vzniklého problému a při hledání způsobu, jakým celou záležitost uvést do odpovídajícího legislativního pořádku, aby byly hájeny zájmy všech kategorií možných budoucích nabyvatelů v souladu s principy veřejného zájmu. Svaz se přitom domnívá, že odstranit překážky, které znemožňují PF ukončit v dohledné době vydávání náhradních pozemků, je možné především novelizací příslušných zákonů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down